Emma Răducanu venea în optimi după ce a reușit să o elimine pe Sorana Cîrstea, în timp ce Tomljanovic trecute de Ostapenko.
Primul set dintre Răducanu și Tomljanovic a mers cap la cap până la 5-4 atunci când australianca a reușit primul break al meciului și și-a adjudecat primul set, scor 6-4.

Probleme de sănătate pentru Emma Răducanu

Wimbledon
Karolina Pliskova, glumă amară după finala de la Wimbledon: "Știu să pierd! Sunt grozavă la asta!"
11/07/2021 LA 11:16
În setul 2, Emma Răducanu a fost nevoită să se retragă, moment în care era condusă cu 0-3.
Emma Răducanu a acuzat probleme de sănătate și a abandonat partida. Jucătoarea din Marea Britanie a întâmpinat dificultăți de respirație și nu a mai revenit de la vestiare pentru a-o strânge mâna adversarei.
Ajla Tomljanovic merge în sferturi și va juca cu favorita numărul 1, Ash Barty.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Wimbledon
Schimbări majore în clasamentul WTA după Wimbledon 2021! Ce loc va ocupa Simona Halep
10/07/2021 LA 15:59