Wimbledon – Ziua 8: Manic Monday a trecut fără mari surprize

DeGetty Images

Actualizat 10/07/2018 la 11:11 GMT+3

Meciurile din optimile de finală nu au lăsat loc de surprize majore la Wimbledon. Din 256 de jucători și jucătoare, au rămas 16.

LONDON, ENGLAND - JULY 06: Serena Williams of the United States returns a shot against Kristina Mladenovic of France during their Ladies' Singles third round match on day five of the Wimbledon Lawn Tennis Championships at All England Lawn Tennis and Croqu

Și iată-ne ajunși în faza sferturilor de finală. Optimile jucate ieri au decurs în mare parte conform așteptărilor, favoriții supraviețuind pe tabloul masculin, în timp ce șase din opt reprezentante feminine rămase în concurs sunt capi de serie.
Roger Federer a început ca din pușcă partida sa cu Adrian Mannarino, câștigând primul set la 0. Au urmat două mai echilibrate, dar elvețianul s-a impus fără probleme, ajungând pentru a 15-a oară în sferturile de finală la Wimbledon. Kevin Anderson îi va fi adversar acolo după ce la învins în patru seturi extrem de strânse pe Gael Monfils. Sud-africanul a câștigat toate cele trei tie-break-uri ale meciului.
Milos Raonic și John Isner se vor întâlni în al doilea sfert de finală de pe tabloul masculin, o întâlnire explozivă între doi jucători cu serviciu puternic. Canadianul a trecut în patru seturi de Mackenzie McDonald ieri, în timp ce Isner l-a învins pe tânărul Stefanos Tsitsipas în trei seturi, utlimele două necesitând tie-break.
Novak Djokovic și-a continuat traseul impresionant de la turneu cu o victorie în fața lui Karen Khachanov. Sârbul a cedat numai opt game-uri pe durata celor trei seturi și îl va întâlni pe Kei Nishikori în sferturile de finală. Japonezul a avut o provocare importantă în fața lui Ernests Gulbis, care a fost învins în patru seturi, dar nu înainte ca cei doi jucători să ne ofere un tie-break de toată frumusețea în setul trei.
În ultimul sfert de finală cunoaștem doar prezența lui Rafael Nadal. Spaniolul a trecut în trei seturi relativ simple de Jiri Vesely, putând să se întâlnească cu Djokovic în semifinale și cu Federer în finală. Ca lucrurile să fie și mai interesante, Nadal l-ar putea înfrunta pe Juan-Martin Del Potro în sferturi. Argentinianul conducea cu 2-1 la seturi în fața lui Gilles Simon când meciul lor a fost întrerupt luni.
Pe tabloul feminin, sferturile de finală încep chiar azi, iar favoritele rămase în turneu au câștigat luni meciurile lor. Dominika Cibulkova a eliminat-o pe Su-Wei Hsieh în două seturi, 6-4, 6-1, și va juca cu Jelena Ostapenko în sferturi. Letona a avut mari probleme în primul set cu Aliaksandra Sasnovich, fiind condusă cu 2-5 înainte de a reveni în forță și câștiga 7-6, 6-0.
Cel mai strâns meci al zilei a avut loc între Daria Kasatkina și Alison Van Uytvanck, cu rusoaica punând capăt șirului impresionant de reușite ale belgiencei. Kasatkina s-a impus cu 6-7, 6-3, 6-2 și va juca cu Angelique Kerber în sferturile de finală. Jucătoarea din Germania a învins o altă revelație a turneului, pe Belinda Bencic, 6-3, 7-6.
În poate cel mai așteptat duel al zilei, Kiki Bertens a avut câștig de cauză în fața Karolinei Pliskova. Olandeza s-a impus cu 6-3, 7-6 pentru a-și asigura prezența în sferturile de finală. Acolo o va avea ca adversară pe Julia Goerges, care a învins-o surprinzător de ușor pe Donna Vekic, 6-3, 6-2.
Forma Serenei Williams pare a deveni din ce în ce mai impresionantă. Americanca s-a calificat în sferturi cu o victorie clară în fața Evgeniyei Rodina cu un dublu 6-2 și este, pe hârtie, favorită la câștigarea turneului. Deși va avea în față o nouă jucătoare care nu este cotată drept cap de serie, meciul ei cu Camila Giorgi se anunță dificil. Italianca a trecut în optimi de Ekaterina Makarova, 6-3, 6-4.
***
De marți, turneul se împarte în zile dedicate turneului feminin, respectiv masculin. Fetele vor intra în arene primele, toate cele patru sferturi de finală având loc astăzi pe cele două arene principale de la Wimbledon. Toate partidele (inclusiv cele din turneele de dublu și de juniori – unde România încă are reprezentanți) pot fi urmărite pe Eurosport Player, în timp ce pe Eurosport 2 pot fi văzute începând cu ora 15:00 meciurile Dominika Cibulkova – Jelena Ostapenko și Serena Williams – Camila Giorgi.
***
Seria de articole dedicate turneului de la Wimbledon este susținută de Stella Artois.