Karolina Pliskova (13 WTA) nu a avut un sezon strălucit până acum, iar parcursul ei la Wimbledon a început cu o victorie extrem de muncită, în fața Tamarei Zidansek (47 WTA), una dintre semifinalistele de la Roland Garros 2021, pe care a eliminat-o cu scorul de 7-5, 6-4.
Lucrurile par să se fi așezat, însă, pentru cehoaică. În turul 2 de la Wimbledon 2021, Pliskova a trecut de Donna Vekic, în două seturi, scor 6-2, 6-2, iar acum, în turul 3, a eliminat-o pe Tereza Martincova, după o oră și 38 de minute de joc, scor 6-3, 6-3.
Prin calificarea în optimile Wimbledon 2021, Karolina Pliskova și-a egalat cea mai bună performanță pe All England Club, fază în care a mai ajuns și la edițiile din 2018 și 2019 ale competiției.
US Open
Maria Sakkari, dedicație emoționantă după calificarea în semifinale la US Open. Grecii, în delir
09/09/2021 LA 04:17
În acest weekend, Pliskova se va duela, pentru un loc în sferturile Wimbledon 2021, cu învingătoarea partidei în care se întâlnesc Liudmila Samsonova și Sloane Stephens, în această după-amiază.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
Sakkari e în semifinale la US Open, după victoria cu Pliskova! Next: duel de foc cu Emma Răducanu
09/09/2021 LA 00:39