Turneul Campioanelor, grupa violet | Elina Svitolina, victorie în două seturi muncite cu Pliskova

Actualizat 28/10/2019 la 14:33 GMT+2

Elina Svitolina, campioana en-titre de la Turneul Campioanelor, a obținut prima victorie în grupe la ediția de anul acesta.

Elina Svitolina

Elina Svitolina, ocupanta locului 8 în clasamentul WTA, a învins-o în cadrul grupei violet pe Karolina Pliskova, locul 2 WTA, scor 7-6 (12), 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 54 de minute de joc. Elina Svitolina o va întâlni în continuare în cadrul grupei violet pe câștigătoarea meciului dintre Simona Halep și Bianca Andreescu.
În primul set, Elina Svitolina și-a pierdut serviciul încă din debutul meciului, însă Karolina Pliskova nu a profitat până la capăt de avantaj și și-a cedat și ea serviciul la scorul de 2-2. Până la urmă, campioana en-titre a triumfat în manșa de debut cu scorul de 7-6 (12), după 64 de minute de joc. În manșa secundă, lucrurile au mers în direcția Elinei Svitolina, care a avut mai multă precizie în lovituri și a fost mai eficientă în momentele cheie ale setului. Chiar dacă a încercat să-și ridice nivelul în setul doi, cehoaica nu a mai putut reveni.