Gabriela Ruse, salt uriaș în clasamentul WTA, după ce a cucerit primul titlu al carierei, la Hamburg

Publicat 11/07/2021 la 15:52 GMT+3

Gabriela Ruse a obținut victoria carierei în finala turneului de 250 de puncte de la Hamburg în fața favoritei gazdelor, Andrea Petkovic.

Gabriela Ruse

Gabriela Ruse, ocupanta locului 198 WTA, a cucerit titlul la turneul de 250 de puncte de la Hamburg, după finala disputată în compania favoritei gazdelor, Andrea Petkovic, cu scorul de 7-6 (6), 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 10 minute de joc. Aceasta a fost prima finală disputată de Gabriela Ruse în circuitul WTA.
Venită din calificări, Gabi Ruse a trecut la Hamburg de Liang și Shinikova în calificări fără să cedeze vreun set, iar pe tabloul principal le-a învins pe Teichamnn, Zaja, Collins, iar ieri pe Yastremska, cedând două seturi. Azi, sportiva noastră a învins-o și pe Andrea Petkovic, favorita gazdelor. Aceasta a fost prima finală a carierei pentru sportiva în vârstă de 23 de ani.

Gabriela Ruse, salt uriaș în clasamentul WTA după ce a cucerit primul titlu al carierei

În vârstă de 23 de ani, Gabriela Ruse va înregistra un salt uriaș în ierarhia mondială, urmând să ocupe cel mai bun loc de până acum din carieră. Nu mai puțin de 65 de poziții va urca Ruse în ierarhia mondială, urmând ca de luni să fie pe locul 133 WTA. De asemenea, Gabriela va primi 23.548 de euro și 280 de puncte în clasamentul mondial de simplu.
Din păcate, Simona Halep se află în cădere liberă în clasament și ocupă cea mai slabă poziție din ultimii șapte ani și jumătate, de când a pătruns între cele mai bune jucătoare ale lumii. Campioana noastră a coborât șase poziții, ocupând acum locul 9 WTA.Clasamentul WTA, primele 10 poziții: