Simona Halep se califică în optimile de finală la Madrid! Victorie clară cu Saisai Zheng

Actualizat 02/05/2021 la 18:37 GMT+3

Simona Halep își continuă marșul triumfal la Madrid și se califică în optimile de finală de la Madrid, turneu pe care l-a câștigat de două ori în carieră.

Simona Halep

• 6-0, 6-4. Simona Halep face un nou meci mare pe zgura de la Madrid și se califică în optimile de finală. Sportiva noastră a trecut în turul 2 de Saisai Zheng, scor 6-0, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 20 de minute de joc. În optimi, Simo o va întâlni la Caja Magica pe câștigătoarea meciului dintre Elise Mertens și Elena Rybakina.
  • 6-0, 5-4. Aceeași problemă pentru Simona Halep ca în turul 1! Nu poate încheia meciul, iar Saisai Zheng are șansa de a trimite setul 2 în prelungiri.
  • 6-0, 5-3. Saisai Zheng rezistă în meci pentru moment.
  • 6-0, 5-2. Simona Halep își face serviciul, iar Zheng va servi în continuare pentru a rămâne în meci.
  • 6-0, 4-2. Simona Halep revine imediat și obține un nou break! Nu-i dă voie adversarei să riposteze.
  • 6-0, 3-2. Saisai Zheng obține și ea primul break al meciului!
  • 6-0, 3-1. Saisai Zheng câștigă primul game al meciului! Publicul e în delir, fanii vor să vadă un meci mai lung.
  • 6-0, 3-0. Simona Halep defilează de-a dreptul pe terenul central de la Madrid. Campioana noastră se îndreaptă către o victorie zdrobitoare.
  • 6-0, 2-0. Simona Halep continuă seria game-urilor câștigate și nu-i dă niciun moment de răgaz adversarei.
  • 6-0, 1-0. Simona Halep începe setul 2 în aceeași manieră! Game la 0 câștigat în turul 2 la Madrid.
  • 6-0. Simona Halep își adjudecă setul inaugural cu scorul de 6-0 după 34 de minute de joc.
  • 5-0. Simona Halep servește încă o dată foarte bine, iar Zheng va servi pentru a rămâne în acest prim set.
  • 4-0. Simona Halep mai obține un break și pare foarte confortabilă în meciul din turul 2.
  • 3-0. Simona Halep își consolidează break-ul și ia o perspectivă bună în câștigarea primului set.
  • 2-0. Simona Halep obține primul break al meciului!
  • 1-0. Simona Halep câștigă primul game al meciului cu ceva emoții. Sportiva noastră a salvat primele mingi de break din meci.
  • UPDATE / Simona Halep va începe la serviciu.
  • UPDATE / S-a încheiat meciul dintre Dusan Lajovic și Denis Shapovalov! Începe în curând meciul dintre Simona Halep și Saisai Zheng.
  • UPDATE / S-a încheiat primul set al meciului dintre Lajovic și Shapovalov! După acest meci vor intra pe teren Simona Halep și Saisai Zheng.
Știre inițială
Simona Halep o va întâlni în turul al doilea la turneul de 1000 de puncte de la Madrid pe chinezoaica Saisai Zheng, pe care o conduce cu 2-0 la întâlnirile directe. Cele două tenismene vor intra pe Manolo Santana Stadium imediat după încheierea meciului dintre Dusan Lajovic și Denis Shapovalov, fiind al patrulea meci de pe acest teren.
În timp ce Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la turneul de la Madrid după ce a învins-o în runda inaugurală pe Sara Sorribes Tormo (46 WTA), scor 6-0, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 24 de minute de joc, Saisai Zheng a ajuns în turul secund după ce a învins-o pe Magda Linette.

WTA Madrid | Simona Halep – Saisai Zheng în turul 2 se joacă de Paște

Simona Halep și Saisai Zheng s-au mai întâlnit de două ori anterior, sportiva noastră câștigând ambele confruntări. Sportiva din China nu a izbutit până acum să câștige vreun set în fața româncei. Important de precizat este că întâlnirea din turul secund de la Madrid va fi prima care se va juca pe zgură.
Celelalte două întâlniri au avut loc pe hard, respectiv pe iarbă. În 2015, Halep câștiga în Shenzen, scor 6-2, 6-2, iar în 2018 s-a impus la Wimbledon, scor 7-5, 6-0. Confruntarea dintre Simona Halep și Saisai Zheng va avea loc la Madrid chiar în ziua de Paște, duminică, în jurul orei 17.00, ora României, fiind a patra partidă de pe terenul Manolo Santana Stadium (după Muchova – Osaka, Sabalenka – Kasatkina și Lajovic – Shapovalov).

Cum arată traseul actualizat al Simonei Halep la Madrid

• Turul 1: 6-0, 7-5 vs Sara Soribes Tormo
  • Turul 2: Saisai Zheng
  • Optimile de finală: Elise Mertens / Elena Rybakina
  • Sferturile de finală: Victoria Azarenka / Jessica Pegula / Aryna Sabalenka
  • Semifinale: Naomi Osaka / Karolina Pliskova
  • Finală: Ashleigh Barty / Iga Swiatek / Petra Kvitova.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.