România, eliminată de Serbia în “optimile” Campionatului European de volei feminin

Cosmin Cioboata

Actualizat 07/10/2019 la 16:51 GMT+3

România a fost învinsă de Serbia în optimile de finală ale Campionatului European, într-o partidă controlată în întregime de campioana en-titre Serbia, care s-a impus în trei seturi (25-20, 25-17 și 25-23).

Nationala de volei feminin a Serbiei

Jucătoarele României s-au calificat în "optimi” dupăce au terminat grupa pe locul patru. Naționala noastră a câștigat meciurile cu Ungaria (3-1) și Estonia (3-1), dar au fost învinse de către Olanda (0-3), Croația (1-3) și Azerbaijan (0-3).

Naționala României a câștigat Silver League în acest an

Reprezentativa feminină de volei a României a câștigat competiția Silver League din această vară, după ce a învins Slovenia în a doua manșă a finalei, cu scorul de 3-0 (25-22, 25-14, 25-17) și 15-12 în setul de aur. În prima manșă, voleibalistele antrenate de Luciano Pedulla au pierdut cu 3-1 în fața naționalei Sloveniei. Adelina Budai-Ungureanu, cu 21 de puncte, a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre, din care s-au mai remarcat Roxana Iancu (13 puncte), Ariana Pîrv (13) și Francesca Alupei (12).
Nationala de volei feminin a Romaniei
România n-a reușit niciodată să câștige Campionatul European. Cea mai bună clasare a fost cea din 1963 la Campionatul European desfășurat chiar în România. Pe atunci, naționala noastră termina pe locul al treilea, în timp ce campioană devenea Rusia (URSS). Voleibalistele României s-au calificat la toate turneele din perioada 1990-2003 și au înregistrat rezultate excelente. Cu toate acestea, peformanțele s-au diminuat semnificativ în ultimii ani, iar jucătoarele noastre nu s-au mai apropiat de primele locuri. Din 2011 nu mai reușise naționala României să treacă de grupele turneului final.