România, față în față cu un moment pentru istorie! Luni întâlnește Franța, în sferturile CE 2023. La ce oră este partida

Maria Olteanu

Publicat 10/09/2023 la 21:35 GMT+3

Echipa națională de volei masculin a României a reușit vineri seară să se califice în sferturile de finală ale Campionatului European, ajungând în această fază a competiției după o pauză de 40 de ani. Luni, tricolorii luptă pentru un loc în semifinalele turneului, cu Franța, campioana olimpică en-titre, de la ora 21:00, la Varna.

România, volei masculin, foto: FRV

Credit imagine: facebook

Echipa națională de volei masculin a României a reușit vineri seara o victorie istorică în optimile Campionatului European, calificându-se în sferturile de finală ale competiției după un succes obținut în setul decisiv în fața Croației, scor 3-2 (25-17, 25-20, 17-25, 26-28, 15-12).
România a condus cu 2-0 în startul partidei și a ratat o minge de meci în setul al patrulea, iar Croația a împins confruntarea în tie-break. Insuficient însă, pentru că trupa antrenată de Sergiu Stancu a fost imperială în setul decisiv, construindu-și un avans liniștitor, pentru un succes dramatic, dar foarte muncit, la capătul a două ore și jumătate de joc.
Mai departe, în sferturi, România va lupta pentru un loc în careul de ași cu Franța, campioana olimpică en-titre, echipă pe care a învins-o specatculos în urmă cu doar câteva zile, în faza grupelor.
Cele două contracandidate vor fi din nou față în față acum, într-un meci cu o miză mult mai mare, întrucât în joc sunt biletele pentru semifinalele turneului final.
Federația Română de Volei a anunțat că duelul România - Franța, din sferturile Campionatului European de volei, va avea loc luni, 11 septembrie, de la ora 21:00, la Varna.

România - Franța, în sferturile de finală de la EURO 2023

România a început dezamăgitor turneul final din Israel, fiind învinsă în primele două partide de Portugalia (0-3) și Israel (2-3), dar apoi a câștigat 3 meciuri la rând, cu Turcia (3-2), Grecia (3-1) și Franța (3-1).
Ultimul duel, cu selecționata din Hexagon, a fost unul de răsunet pentru formația noastră, care a reușit poate cel mai important succes din ultimul deceniu în sportul românesc, având în vedere valoarea adversarei.
Acum, trupa lui Sergiu Stancu este în fața unui nou moment extrem de important, având șansa să îi administreze campioanei olimpice în exercițiu cel de-al doilea eșec în decurs de o săptămână, pentru o calificare istorică în penultimul act al competiției.
România nu s-a mai aflat între primele opt echipe ale continentului de 40 de ani, după ce în 1983 încheia pe locul 8.
Echipa noastră are în palmares 5 medalii la Campionatele Europene de volei, dintre care una de aur (1963), două de argint (1955 și 1958) și două de bronz (1971 și 1977).