Serbia și-a păstrat titlul mondial. În finală a trecut de Brazilia cu 3-0!

Marian Ursescu

Actualizat 16/10/2022 la 11:09 GMT+3

Sârboaicele nu au pierdut niciun meci la Campionatul Mondial din Olanda. Tijana Boskovic a primit titlul de MVP, fiind și principala realizatoare de la turneul final. Trei campioane mondiale evoluează în campionatul României

Serbia, campioană mondială la volei feminin

Serbia și-a păstrat coroana de campioană mondială la volei feminin cu o victorie confortabilă în trei seturi, în fața Braziliei, la Apeldoorn, în Olanda. A fost al 12-lea succes consecutiv pentru naționala antrenată de italianul Daniele Santarelli . Scorul pe seturi a fost 26-24, 25-22, 25-17.
Serbia a cucerit al doilea titlu consecutiv și a devenit a șasea națiune care câștigă două titluri mondiale la rând. Brazilia, în schimb, a pierdut a patra oară o finală la un Campionat Mondial după 1994, 2006, 2010. Sud-americancele rămân fără medalie de aur.

9 meciuri câștigate cu 9-0!

Din cele 12 partide jucate la Campionatul Mondial, Serbia a pierdut cel puțin un set în doar 3! Celelalte nouă le-a câștigat cu 3-0. Doar Bulgaria (2-3), în grupe, Polonia, în sferturi (2-3) și Italia, în semifinale (1-3) se pot lăuda că au câștigat set în fața sârboaicelor.
Căpitanul Serbiei, Tijana Boskovic, a fost desemnată drept cea mai valoroasă jucătoare a turneului și a primit și titlul de cea mai bună marcatoare. În finală, Tijana a adunat alte 24 de puncte.
Brazilia a condus în setul 1 și setul 2, dar de fiecare dată sârboaicele au revenit cu serii de puncte consecutive. După 26-24 și 25-22, în setul 3 Serbia s-a desprins lejer și a păstrat un avantaj liniștitor până la final. Tot Boskovic a închis meciul la 25-17, dând startul la hora bucuriei în sala din Apeldoorn.
Liberoul de la Rapid București, Teodora Pusic a fost desemnată cel mai bun libero al actualei ediții!Rapid va fi a treia echipă la care Pusic evoluează în România după Agroland Timișoara și CSM Târgoviște.
Tot în România mai evoluează alte două campioane mondiale. Este vorba despre Slađana Mirković și Bojana Milenković, care îmbracă tricoul campioanei Volei Alba Blaj.

Italia a luat bronzul

Campiona Europei și deținătoarea Ligii Națiunilor, Italia a câștigat meciul pentru locul 3 în fața campioanei olimpice, SUA. A fost tot 3-0: 25-20, 25-15, 27-25.
Victoria i-a asigurat Italiei a treia medalie la Campionatul Mondial după titlul mondial din 2002 și medalia de argint din 2018.