Marc Marquez triumfă în San Marino și egalează situația în clasamentul MotoGP

DeGetty Images

Publicat 13/09/2017 la 14:31 GMT+3

Lupta pentru titlu în sezonul de MotoGP este cum nu se poate mai strânsă după ce Marc Marquez s-a impus la Misano.

Danilo Petrucci (Ducati Team), Marc Marquez (Honda HRC), Andrea Dovizioso (Ducati Team) - Grand Prix of San Marino 2017

Spaniolul a bifat al patrulea său succes din actuala stagiune pe o pistă umedă în Marele Premiu al San Marino. Marquez l-a depășit pe Danilo Petrucci în ultimul tur al cursei pentru a trece pe prima poziție după ce italianul a condus mare parte din întrecere.
Acesta a încheiat al doilea după ce a preluat controlul când Jorge Lorenzo a căzut din poziția de lider. Lorenzo a avut un start fulminant, trecând pe prima poziție în primul tur și creând un ecart între el și urmăritor înainte de a-și încheia cursa dezamăgitor. Plecat de pe poziția a 8-a a grilei, Petrucci a avansat până pe locul 2 cu depășiri asupra lui Andrea Dovizioso și a lui Marquez și a preluat conducerea înainte să cedeze asupra ultimului atac al spaniolului, venit în primul viraj al turului final.
Victoria lui Marquez îl duce la egalitate de puncte cu Dovizioso în fruntea ierarhiei stagionale, ambii acumulând până în prezent 199 de puncte. Pilotul Ducati s-a clasat al treilea în San Marino, nereușind să țină pasul cu cei doi din fața sa.
Maverick Vinales se află în urmărirea liderilor în clasamentul piloților după locul 4 obținut la Misano. Cursa spaniolului a fost relativ dezamăgitoare după ce a plecat din pole-position, iar acesta a fost urmat peste linia de sosire de Michele Pirro, Jack Miler și Scott Redding, patru din primele șapte motociclete aparținând Ducati. Alex Rins, Jonas Folger și Bradley Smith au completat primele 10 poziții.
Pol Espargaro și Alvaro Bautista au ocupat locurile 11-12, iar Cal Crutchlow a încheiat pe 13 în ciuda unei căzături suferite la mijlocul cursei. Dani Pedrosa a avut parte de o cursă dezastruoasă, dar a reușit să culeagă două puncte, terminând pe locul 14 pe cea de-a doua motocicletă Honda de uzină. Ultimul punct a fost cules de Johann Zarco, francezul trecând linia de sosire pe lângă motocicletă după ce aceasta a rămas fără combustibil în ultimul tur.
Mai devreme, Thomas Luthi s-a apropiat de Franco Morbidelli în clasamentul clasei Moto2 după ce elvețianul a terminat al doilea în cursa de la San Marino. Ea a fost câștigată de conaționalul său, Dominique Aegerter, în timp ce Hafizh Syahrin a ocupat poziția a treia pe podium. Doar 9 puncte îi separă pe Luthi și Morbidelli în clasamentul piloților, italianul abandonând la Misano ca urmare a unei căzături.
În cursa clasei Moto3 s-a impus Romano Fenati. Italianul a negociat pista umedă impecabil, terminând la aproape o jumătate de minut în fața lui Joan Mir, care continuă să conducă autoritar clasamentul mondial și se îndreaptă spre titlu. Fabio Di Giannantonio a ocupat ultima treaptă de pe podium.
Etapa următoare MotoGP se va desfășura pe Motorland Aragon pe 24 septembrie.