Francesco Bagnaia e campion mondial în Moto GP, după o ultimă etapă nebună la Valencia

Publicat 26/11/2023 la 19:26 GMT+2

Ultima cursă a sezonului din Moto GP a fost una plină de suspans numai pentru 6 tururi, când Jorge Martin a intrat în coliziune cu Marc Marquez și a căzut, fiind nevoit să abandoneze. Din acel moment a devenit oficial că Francesco Bagnaia a devenit campion mondial pentru al doilea an la rând, iar italianul a sărbătorit cu o victorie de etapă.

Francesco Bagnaia of Italy and Ducati Lenovo Team on the podium with Prosecco during the Race of the MotoGP Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana at Ricardo Tormo Circuit on November 26, 2023 in Valencia, Spain

Pilotul italian Francesco Bagnaia (Ducati) a câştigat duminică Marele Premiu al Valenciei la clasa MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, şi a obţinut cel de-al doilea titlu de campion mondial consecutiv, scrie AFP.
Principalul rival al lui Bagnaia, pilotul spaniol Jorge Martin, a căzut şi a abandonat încă din startul cursei de la Valencia, în turul al şaselea, iar Bagnaia era sigur din acel moment că este din nou campion mondial.
Pe locul doi duminică a terminat italianul Fabio di Giannantonio (Gresini), iar pe trei s-a clasat francezul Johann Zarco (Prima Pramac).
În clasamentul general al sezonului 2023, Francesco Bagnaia a încheiat în poziţia de lider, cu 467 puncte, urmat de Jorge Martin (Prima Pramac) şi de italianul Marco Bezzecchi (Ducati-VR46).
Sursa: Agerpres