ŞTIRILE DIMINEŢII | Benzema, primul hat-trick contra Barcelonei. S-a stabilit ora de start a partidei Begu-Pegula

Alex Masgras

Actualizat 06/04/2023 la 08:38 GMT+3

Ştirile dimineţii | Real Madrid a învins-o pe Barcelona cu 4-0 în returul din semifinalele Cupei Regelui de pe Camp Nou. După 43 de apariții în El Clasico, Karim Benzema a marcat primul său hat-trick. Alexandru Mitriță a înscris în partida dintre Al-Tai și Al-Raed, echipele antrenate de Mirel Rădoi și Marius Șumudică. S-a stabilit și ora de start a partidei dintre Begu și Pegula de la Charleston.

Karim Benzema

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Karim Benzema, primul hat-trick împotriva Barcelonei

Real Madrid a reușit să întoarcă rezultatul partidei tur din semifinalele Cupei Regelui cu Barcelona și s-a calificat în ultimul act al competiției după ce s-a impus cu 4-0 pe Camp Nou. Karim Benzema a fost omul meciului, atacantul francez reușind în repriza a doua să înscrie trei goluri. De asemenea, Benzema are și o pasă decisivă în cont, la primul gol marcat de madrileni, în prelungirile primei reprize, prin Vinicius.
Partida de miercuri seară va rămâne una memorabilă pentru atacantul de 35 de ani. După 43 de meciuri disputate împotriva Barcelonei, francezul a reușit primul său hat-trick împotriva echipei catalane.

2. S-a stabilit ora de desfășurare a meciului dintre Irina Begu și Jessica Pegula de la Charleston

Irina Begu (37 WTA) a obținut miercuri seară calificarea în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Charleston, după ce a trecut de Sofia Kenin (142 WTA), campioana din 2020 de la Australian Open, scor 6-1, 6-4. În turul următor, românca o va întâlni pe Jessica Pegula, numărul 3 din clasamentul WTA și principala favorită a turneului de pe zgura verde din Carolina de Sud. În turul anterior, Pegula a avut o misiune ușoară cu Anna Blinkova (63 WTA), pe care a învins-o cu 6-2. 6-0.
Partida dintre Irina Begu și Jessica Pegula va începe în jurul orei 21:00.
Irina Begu și Jessica Pegula s-au mai întâlnit până acum de trei ori, iar românca este cea care conduce cu 2-1 în ceea ce privește întâlnirile directe. Begu s-a impus în primele două întâlniri, ambele pe hard, la Indian Wells (2020) și Melbourne (2022), fără să piardă set, în timp ce singura victorie a americancei a venit anul trecut, în optimile de finală de la Roland Garros.

3. Alex Mitriță, gol în Arabia Saudită

Alex Mitriță a marcat al doilea gol din acest sezon în Arabia Saudită, în duelul dintre Al-Tai și Al-Raed, echipele antrenate de Mirel Rădoi, respectiv Marius Șumudică, încheiat la egalitate, scor 2-2. Mitriță a deschis scorul în minutul 8, cu un șut de la marginea careului.
Toate cele patru goluri ale partidei s-au marcat în prima repriză. Mbenza a egalat pentru gazde în minutul 24, dar echipa lui Marius Șumudică a revenit în avantaj în minutul 28, după reușita lui Fouzair. Patru minute mai târziu, același Benza a înscris, iar duelul dintre echipele antrenate de Mirel Rădoi și Marius Șumudică s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.