Andre De Grasse s-a impus astăzi în proba de 200 de metri de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, obținând a patra medalie de aur a Canadei de la această ediție a competiției. Atletul în vârstă de 26 de ani este primul sportiv de sex masculin care a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Tokyo pentru Canada, celelalte medalii de aur fiind cucerite de echipa feminină de 8+1 la canotaj, de înotătoarea Margaret Macnell în proba de 100 de metri fluture și de halterofila Maude G Charron, la categoria -64 de kilograme.
De Grasse, născut din părinți care au fost în tinerețe sprinteri, tată din Barbados și mamă din Trinidad Tobago, s-a apucat de atletism la vârsta de 17 ani, până atunci cochetând cu fotbalul, baschetul și baseball-ul. S-a înscris dintr-o ambiție într-o întrecere regională de atletism și a obținut, la prima sa cursă, fără antrenament, timpul de 10,91 secunde pentru 100 de metri, ceea ce l-a adus în atenția lui Tony Sharpe, fost medaliat olimpic, care l-a invitat să se alăture clubului său de alergători, considerându-l un "talent pur".
Au urmat o serie de victorii importante în competițiile atletice între colegii din Statele Unite și la Jocurile Panamericane, iar în decembrie 2015 De Grasse a devenit sprinter profesionist, semnând un contract de sponsorizare în valoare de peste 11 milioane de dolari cu Puma.
Olympic Games
Medaliata de la Tokyo care a învins cancerul, gest superb pentru un băiețel cu probleme la inimă
17/08/2021 LA 13:29

A cucerit 3 medalii în 2016, la Rio

Prima ediție a Jocurilor Olimpice la care a participat a fost cea din 2016, de la Rio, când canadianul a urcat de 3 ori pe podium. Andre De Grasse a cucerit atunci medalia de argint în proba de 200 de metri și două medalii de bronz, la 100 de metri și la 4 x 100 de metri ștafetă, fiind primul atlet canadian din istorie care a cucerit 3 medalii la o singură ediție a Jocurilor Olimpice.

Jocurile Olimpice: Andre de Grasse a câștigat aurul la 200m

În această vară, De Grasse și-a adjudecat prima medalie olimpică de aur, la doar 3 zile după ce a terminat pe locul 3 în finala de 100 de metri, cursă încheiată în 9 secunde și 89 de sutimi, cel mai rapid timp înregistrat de el vreodată.
Canadianul mai are șansa la o medalie la Tokyo, urmând a concura joi dimineață, de la ora 05:40, în calificările probei de ștafetă 4 x 100 de metri masculin.
Jocurile Olimpice de la Tokyo se desfășoară în perioada 23 iulie - 8 august, iar toate competițiile se văd pe Eurosport 1, Eurosport 1 HD, Eurosport 2, Eurosport 2 HD, Eurosport 4 K și pe Eurosport Player, cu acoperire integrală digital pe site-ul eurosport.ro și pe pagina de Facebook a Eurosport.
Probleme pentru britanici! Un atlet din echipa de 4x100 a picat testul antidoping
13/08/2021 LA 09:22
Tokyo 2020 | Cele mai importante faze din competiția de atletism de la Jocurile Olimpice
09/08/2021 LA 11:42