Anderson Peters, din Grenada, a impresionat cu trei aruncări de suliță de peste 90 de metri pentru a lua aurul la Campionatele Mondiale într-o competiție în care chiar și Neeraj Chopra s-a luptat cu vântul din față. Peters l-a învins pe campionul olimpic Neeraj Chopra și și-a păstrat sâmbătă titlul mondial masculin la suliță, cu o aruncare de 90,54 metri în ziua cu numărul 9 la Mondialele de Atletism.
Chopra a terminat pe locul doi cu o aruncare de 88,13m. Cehul Jakub Vadlejch, care a obținut argintul la JO 2020, a obținut bronzul de această dată cu o aruncare de 88,09m. Curtis Thompson a fost cel mai bun performer american la suliță, terminând pe locul 11 cu o aruncare de 78,39m.
Campionate Mondiale
Sydney McLaughlin, record mondial în proba de 400 metri garduri la Campionatele Mondiale de Atletism
23/07/2022 LA 08:09

Punând capăt unei așteptări de 19 ani, Neeraj Chopra a devenit al doilea indian care a obținut o medalie pentru țara sa la aruncarea suliței la Campionatele Mondiale de Atletism, el câștigând argintul cu o aruncare de 88,13 m la a patra încercare. Singura altă dată când un indian a câștigat o medalie la Mondiale a fost Anju Bobby George (bronz) în 2003.
Anderson Peters, din Grenada, a luat aurul cu trei aruncări de peste 90 de metri și o ultimă aruncare de 90,54 în ultima încercare. Jakub Vadlejch și-a asigurat bronzul cu o aruncare de 88,09 m.
Tatăl lui Wightman, campion mondial la 1500 m, a fost crainicul arenei la finală! Cum s-a descătușat
20/07/2022 LA 13:34
Atletism
Noul Bolt face senzație! Letsile Tebogo a doborât recordul mondial U20 la 100 m, încetinind pe final
03/08/2022 LA 16:10