Românul Emanuel Gyenes a întâmpinat dificultăți în etapa a treia a raliului Dakar, tradiționala competiție enduro de la începutul anului. Dacă după primele două runde se plasase confortabil în Top 35, acum românul a terminat doar pe locul 50 la clasa moto (4 h 36 min 30 sec, la 1 h 03 min 07 sec de învingător). Gyenes a coborât astfel pe locul 37 la "general" la clasa moto înainte de startul celei mai lunge etape, de miercuri, având o întârziere de 1 h 57 min 02 sec față de lider.
"Principalul obiectiv de astăzi a fost să termint etapa fără prea multe avarii la motocicletă. În plus, chiar la început, s-a rupt un furtun la rezervorul de combustibil din față și am pierdut mult timp pentru a muta tot combustibilul din cel din față în rezervorul din spate. Am avut: zonă rapidă pe platou nisipos, canioane nisipoase ca un trial cu pietre mari, apoi zonă sinuoasă, dune, albii de râu uscate. Este un raliu lung și mai avem încă nouă etape de parcurs", a sintetizat Emanuel Gyenes, într-un mesaj postat pe contul oficial pe Facebook.
Gyenes a cedat și conducerea la categoria Malle Moto (fără asistenţă tehnică) pe care o câștigase anul trecut, fiind acum al cincilea, la 31 min 45 sec de noul lider, italianul Maurizio Gerini.
Enduro
"Un Dakar foarte dur!" Ce poziție a ocupat românul Emanuel Gyenes la final, la clasa moto
15/01/2021 LA 15:49

Dakar 2021: victorie pentru Toby Price

Australianul Toby Price (KTM) a câştigat, marţi, etapa a treia a Raliului Dakar 2021 la secţiunea moto, o buclă de 629 de kilometri, dintre care 403 cronometraţi, cu plecare şi sosire la Wadi Ad-Dawasir, Arabia Saudită, informează Agerpres. Campionul din 2016 și 2019 a acoperit traseul cronometrat în 3 h 33 min 23 sec, devansându-l pe argentinianul Kevin Benavides (Honda), sosit la 1 min 16 sec de învingător. Austriacul Matthias Walkner (KTM) s-a clasat pe locul al treilea, la 2 min 36 sec de Price.
Americanul Skyler Howes (KTM), sosit al patrulea în etapa de marţi, la 6 min 16 sec de învingător, a preluat conducerea în clasamentul general. Podiumul provizoriu la "general" este completat de argentinianul Kevin Benavides (locul doi, la 33 secunde) şi francezul Xavier de Soultrait (Husqvarna, locul trei, la 1 min 28 sec).
Lider după primele două etape, spaniolul Joan Barreda Bort a coborât pe locul opt în clasamentul general la clasa moto, după ce marți a terminat etapa doar pe locul 30.

Programul Dakar 2021

• 3 ianuarie – Etapa 1: Jeddah-Bisha (622 km, 277 km specială), câștigată de Toby Price (Aus)
  • 4 ianuarie – Etapa 2: Bisha-Wadi Ad-Dawasir (685 km, 457 km specială), câștigată de Joan Barreda Bort (Spa)
  • 5 ianuarie – Etapa 3: Wadi Ad Dawasir-Wadi Ad Dawasir (630 km, 403 km specială), câștigată de Toby Price (Aus)
  • 6 ianuarie – Etapa 4: Wadi Ad Dawasir-Riyadh (813 km, 337 km specială)
  • 7 ianuarie – Etapa 5: Riyad-Buraydah (625 km, 419 km specială)
  • 8 ianuarie – Etapa 6: Buraydah-Ha’il (655 km, 485 km specială)
  • 9 ianuarie – Ziua de odihnă în Ha’il
  • 10 ianuarie – Etapa 7: Ha’il-Sakaka (737 km, 471 km specială)
  • 11 ianuarie – Etapa 8: Sakaka-Neom (709 km, 375 km specială)
  • 12 ianuarie – Etapa 9: Neom-Neom (579 km, 465 km specială)
  • 13 ianuarie – Etapa 10: Neom-Al-Ula (583 km, 342 km specială)
  • 14 ianuarie – Etapa 11: Al-Ula Yanbu (557 km, 511 km specială)
  • 15 ianuarie – Etapa 12: Yanbu-Jeddah (452 km, 225 km specială) / Festivitate de premiere
Enduro
Dakar 2021 ia pauză o zi, după o etapă scurtată cu 100 km. Ce poziție ocupă românul Emanuel Gyenes
08/01/2021 LA 15:16