Dakar 2021 | Schimbare de lider după ziua a doua. Emanuel Gyenes: "Un început greu anul ăsta"

Actualizat 04/01/2021 la 17:04 GMT+2

Emanuel Gyenes consideră că este "un început greu de Dakar". Luni s-a disputat etapa a doua a celebrului raliu.

Joan Barreda Bort

Credit imagine: Imago

Spaniolul Joan Barreda Bort (Honda) a preluat conducerea în clasamentul general al Raliului Dakar 2021, categoria moto, de la australianul Toby Price (KTM), anunță Agerpres.
Barreda Bort a câștigat etapa a doua, desfăşurată între Bisha şi Wadi Ad-Dawsir, în Arabia Saudită, fiind cronometrat pe cei 457 km de probe speciale în 4 h 17 min 56 sec. Deținătorul titlului, americanul Ricky Brabec, tot într-o motocicletă Honda, a terminat la 6 min 23 sec în urma liderului. Ross Branch (Botswana/Yamaha) s-a clasat pe poziţia a treia. Românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 35 la capătul etapei a doua.

Gyenes: "Un început greu în Dakar-ul ăsta"

Câștigător anul trecut la clasa Malle Moto, fără asistență, românul Emanuel Gyenes a acoperit cei 457 km ai probelor speciale în 4 h, 57 min, 19 sec (locul trei la categoria Motul și 35 per total la Moto).
"A fost o probă lungă azi. Au fost zone rapide, dar au fost și dune foarte, foarte moi. Acolo am avut dificultăți mai mulți concurenți niște dificultăți, dar a fost o probă faină. Am stat foarte mult pe motor de azi-dimineață, 600 și ceva de kilometri, un început greu în Dakar-ul ăsta", a transmis românul într-un mesaj postat pe rețelele de socializare.
Bikerul KTM se clasează pe locul 32 în clasamentul general după primele două etape, la 01 h 09 min 42 sec de lider.