Lewis Hamilton, sceptic în ceea ce privește viitorul la Ferrari! "Avem viteză, dar nu o putem folosi"
Oscar Piastri a câștigat cursa din Marele Premiu de la Miami, McLaren reușind dubla, în contextul în care Lando Norris a încheiat pe doi. Lewis Hamilton și Ferrari nu s-au ridicat nici acum la nivelul așteptărilor, iar britanicul simte că ceva ține echipa pe loc.
Ralf Schumacher kritisierte die Funksprüche von Lewis Hamilton
Credit imagine: Getty Images
Frederic Vasseur, directorul echipei Ferrari, a explicat deciziile strategice luate de Scuderie în timpul Marelui Premiu de la Miami, într-o cursă marcată de tensiuni, decizii controversate și momente de frustrare vizibilă între piloți. Ordinele de echipă – un subiect întotdeauna sensibil în Formula 1 – au fost în centrul atenției după ce Charles Leclerc și Lewis Hamilton s-au aflat într-o situație complicată pe finalul cursei, în contextul unor strategii diferite de pneuri și al unei dinamici delicate în cadrul echipei.
Britanicul rămâne optimist în ceea ce privește viitorul său în monopostul Ferrari, chiar dacă simte că ceva îl trage înapoi. Hamilton e mulțumit de viteza mașinii și crede că altul este factorul pentru care nu poate performa la standardele așteptate.
"Locul opt în Miami nu sună prea entuziasmant, dar sunt optimist pentru viitor. Cred că mașina noastră are ritm, dar există ceva care ne trage înapoi. După China, performanțele noastre s-au înrăutățit, avem viteză, dar nu o putem folosi", a explicat britanicul înaintea cursei de la Imola, care va avea loc în acest weekend, potrivit Yahoo.Sports.
Lewis Hamilton a pornit de pe locul 12, dar a ajuns relativ rapid în top 10, iar britanicul a profitat de un Safety Car virtual pentru a intra la boxe, de unde a ieșit cu pneurile medii. Acesta a ajuns imediat în spatele colegului Leclerc, care avea pneurile dure.
Hamilton era vizibil mai rapid, iar cei de la boxe au ordonat un schimb de poziții cu scopul ca britanicul să aibă șanse mai mari de a-l depăși pe Kimi Antonelli, aflat pe locul 6. Hamilton a trimis săgeți către echipă, spunând pe radio că el l-a lăsat pe Leclerc să treacă în cursa din China, iar că această decizie a venit mult mai rapid.
Clasamentul piloților din Formula 1:
- Oscar Piastri - 131 puncte
- Lando Norris - 115
- Max Verstappen - 99
- George Russell - 93
- Charles Leclerc - 53
- Kimi Antonelli - 48
- Lewis Hamilton - 41
- Alex Albon - 30
- Esteban Ocon - 14
- Lance Stroll - 14
- Yuki Tsunoda - 9
- Pierre Gasly - 7
- Carlos Sainz - 7
- Nico Hulkenberg - 6
- Oliver Bearman - 6
- Isack Hadjar - 5
- Fernando Alonso - 0
- Liam Lawson - 0
- Jack Doohan - 0
- Gabriel Bortoleto - 0
Clasamentul constructorilor din Formula 1:
- McLaren - 246 puncte
- Mercedes - 141
- Red Bull - 105
- Ferrari - 94
- Williams - 37
- Haas - 20
- Aston Martin - 14
- Racing Bulls - 8
- Alpine - 7
- Kick Sauber - 6
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/07/30/image-c20e9bcd-5ac3-4bb3-bf46-2d67f4f41517-68-310-310.jpeg)