Max Verstappen a explicat de ce nu s-a putut apropia de Perez la Baku! Concluziile olandezului

Publicat 30/04/2023 la 19:13 GMT+3

Max Verstappen a terminat pe locul doi Marele Premiu al Azerbaidjanului, în spatele coechipierului său de la Red Bull, Sergio Perez. Campionul mondial nu a fost foarte dezamăgit de rezultat, explicând că a învățat multe lucruri după cursa de la Baku.

Max Verstappen et Sergio Pérez, coéquipiers ou ennemis chez Red Bull ?

Max Verstappen a făcut o cursă bună pe circuitul stradal de la Baku, dar a trebuit să se mulțumească cu locul secund. Olandezul a trecut pe prima poziție la câteva tururi de la start, dar a avut un ghinion teribil în al 10-lea tur, când Nick De Vries și-a avariat monopostul și safety-car-ul a pătruns pe circuit.
Verstappen tocmai intrase la boxe, iar aparția mașinii de siguranță l-a făcut să piardă două poziții. La reluarea cursei, campionul mondial l-a depășit lejer pe Charles Leclerc, dar nu a putut să se apropie amenințător de Sergio Perez. Mexicanul a mers impecabil și a obținut a 2-a victorie a sezonului și a 6-a a carierei. De asemenea, Perez este primul pilot care se impune de două ori la Baku, el câștigând și în 2021.

Max Verstappen nu e dezamăgit de locul doi de la Baku: "Nu poate fi perfect tot timpul"

La final, Max Verstappen nu a fost foarte dezamăgit de rezultat, dând de înțeles că a scos maxim din această cursă, în condițiile în care s-a confruntat cu mașina, mai ales în primele două treimi ale cursei. Olandezul a subliniat totuși ghinionul de la început, fără de care probabil ar fi avut o șansă bună la victorie.
"Cred căapariția mașinii de siguranță a fost un moment de ghinion pentru mine. Apoi a trebuit să forțez din nou, am încercat să stau foarte aproape de Perez, să încerc să intru în zona DRS, dar caucicurile s-au supraîncălzit puțin din cauza asta, forțând să-l urmăresc.
De asemenea, căutam echilibrul, mă luptam să fiu cu adevărat consecvent. M-am luptat puțin cu mașina și cred că atunci când am rezolvat asta, aș spune că ultimele 10 tururi au fost destul de bune. A fostpuțin prea târziu pentru a-l provoca pe Perez, dar cred că multe lucruri s-au învățat pe parcursul cursei și, desigur, la sfârșitul zilei, e un rezultat bun pentru echipă.
Știm că este un sezon foarte lung. După cum am spus, au fosto mulțime de lucruri noi pe care le-am învățat. Baku este destul de diferit de Miami, iar Miami va fi din nou foarte diferit de celelalte piste pe care mergem. Dar continui să inveți; nu poate fi perfect tot timpul și cred că în acele zile poți învăța.", a spus Verstappen, citat de F1.com.