Mick Schumacher a câștigat titlul în Formula 2! Sezonul viitor va debuta în F1

Cezara Paraschiv

Actualizat 06/12/2020 la 17:20 GMT+2

Mick Schumacher, fiul legendarului Michael Schumacher, a câștigat titlul de campion în Formula 2.

Mick Schumacher, campionul Formulei 2

Fiul lui Michael Schumacher va debuta anul viitor în Formula 1, competiția supremă a motorsportului, din postura de campion al Formulei 2. Mick Schumacher s-a încoronat, duminică, chiar dacă nu a terminat în puncte Marele Premiu de la Sakhir.
Mick a încheiat sezonul de Formula 2 cu două victorii în 12 etape, iar echipa sa, Prema Racing, a câștigat titlul pe echipe. Pilotul în vârstă de 21 de ani a fost anunțat drept pilot titular Haas pentru sezonul 2021 de Formula 1, la începutul acestei săptămâni. El va intra în Marele Circ la 30 de ani de la debutul tatălui său, de șapte ori campion mondial.

Cum a câștigat Mick Schumacher titlul în Formula 2

Mick Schumacher avea un avans de 14 puncte în fața britanicului Callum Ilott, la startul ultimei etape din Formula 2. Pentru a spera la titlul mondial, Ilott avea nevoie de o clasare pe unul dintre primele două locuri, plus o clasare slabă a germanului.
Chiar dacă Schumacher s-a clasat doar pe locul 18 în ultima cursă a sezonului, în afara punctelor, Ilott nu a reușit nici el decât un loc 11.
Jehan Daruvala a câștigat cursa din Bahrain.