Arsenal, cea mai clară victorie din istorie în fața lui Chelsea. "Tunarii", prestație de 5/5 stele în derby

Publicat 24/04/2024 la 00:08 GMT+3

Arsenal a obținut o nouă victorie extrem de importantă în economia luptei la titlu. "Tunarii" s-au impus cu 5-0 în fața lui Chelsea într-un meci contând pentru etapa cu numărul 34 și și-au consolidat provizoriu poziția de lider în Premier League.

Leandro Trossard of Arsenal celebrates their first goal with Declan Rice of Arsenal during the Premier League match between Arsenal FC and Chelsea FC.

Arsenal a început perfect partida de pe teren propriu și a deschis scorul încă din minutul 5. Leandro Trossard a șutat violent din lateral și l-a învins pe Djordje Petrovic.
Elevii lui Arteta au continuat să fie foarte periculoși și în următoarele minute au ratat ocazii importante prin Declan Rice, Kai Havertz și Leandro Trossard. După ce au fost atacați copios, jucătorii lui Chelsea au replicat după 30 de minute de joc, iar Enzo Fernandes a fost aproape să îl învingă pe David Raya, șutul său trecând puțin pe lângă bară.
Scorul la finalul primei reprize a fost 1-0 în favorea "tunarilor", care au ieșit și mai montați de la vestiare. În minutul 52, Ben White a majorat avantajul echipei sale după ce a profitat de un carambol din careul "albaștrilor".

Doar cinci minute mai târziu, Arsenal a înscris din nou, de data aceasta prin Kai Havertz, găsit perfect de Martin Odegaard. Neamțul a făcut "dubla" câteva minute mai târziu, după ce l-a învins pe Petrovic cu un șut care a lovit și bara laterală.
Havertz a devenit astfel primul jucător trecut pe la Chelsea care reușește să înscrie o "dublă" împotriva londonezilor în campionat.
Ultimul gol înscris de "tunari" a fost înscris de Ben White, care l-a învins într-un mod superb pe Petrovic, în încercarea de a centra balonul în careu. Astfel, scorul final al partidei a fost 5-0 pentru Arsenal, care se distanțează la trei puncte de Liverpool și la patru de Manchester City. "Cormoranii" au însă un meci în minus, în timp ce elevii lui Pep Guardiola au chiar cu două partide mai puțin decât cei ai lui Mikel Arteta.
Victoria lui Arsenal de pe Emirates a marcat un moment incredibil în istoria confruntărilror directe dintre cele două rivale. Succesul de marți seară a reprezentat cea mai mare victorie a "tunarilor" în fața lui Chelsea din întreaga lor istorie.
Nord-londonezii au trecut astfel cu bine de primul "hop" în lupta la titlu, însă urmează un alt adversar dificil, Tottenham. De cealaltă parte, Chelsea va da peste Aston Villa, care se luptă chiar cu Spurs pentru ultimul loc de Champions League.