Coreea de Sud, debut cu dreptul la Cupa Asiei. Kang-in Lee, starul lui PSG, a fost decisiv. Rezultatele zilei

Actualizat 15/01/2024 la 23:26 GMT+2

Coreea de Sud a trecut de Bahrain cu scorul de 3-1, luni, în primul meci al acestor echipe în Grupa E a Cupei Asiei pe Naţiuni la fotbal, care se desfăşoară în Qatar.

South Korea, Asian Cup

UPDATE: În ultimul meci al serii din Cupa Asiei, Iordania s-a impus categoric în fața Malaeziei, scor 4-0.
Golurile acestui joc au fost izbutite de Al Mardi și Al Tamari, fiecare cu câte o dublă.
Pe stadionul Jassim bin Hamad Stadium din Doha, Lee Kang-in, mijlocaşul lui Paris Saint-Germain, a reuşit dubla, în minutele 56 şi 68, şi a ajuns la şase goluri în ultimele sale şase partide la naţională, informează agenţia Yonhap.
Hwang In-beom a marcat, în minutul 38, celălalt gol al Coreei de Sud, naţională aflată pe locul 23 în clasamentul FIFA, al cărei selecţioner este fostul mare atacant german Juergen Klinsmann. Bahrainul, locul 86 în clasamentul FIFA, a înscris prin Abdullah Al Hashash în minutul 51.
Coreea de Sud, la care joacă astăzi fotbalişti ca Son Heung-min, de la Tottenham Hotspur, sau Kim Min-jae, de la Bayern Munchen, nu a mai câştigat Cupa Asiei pe Naţiuni din anul 1960.
Tot în Grupa E a acestei competiţii, luni are loc întâlnirea Iordania - Malaysia.
Sursa: Agerpres

• Malaysia - Iordania 0-4