Atletico Madrid-Red Bull Leipzig și Atalanta-PSG sunt primele 2 sferturile de finală ale Champions League, iar astăzi și mâine vom afla celelalte 4 echipe care vor participa la Final8-ul de la Lisabona.

Manchester City - Real Madrid

Un jucător de la City, înlocuitorul lui Messi la Barcelona! Cine e fotbalistul dorit pe Camp Nou
ACUM 10 ORE
Echipa lui Guardiola are un avantaj important după ce s-a impus cu 2-1 pe Santiago Bernabeu la sfârșitul lui februarie. Atunci, Realul a deschis scorul prin Isco, dar Gabriel Jesus și Kevin De Bruyne din penalty au marcat golurile care îi trasformă pe "cetățeni" în mari favoriți la calificarea în sferturi.
Realul are un moral excelent după ce a cucerit titlul în Spania, având victorii pe linie după reluarea competiției. Handicapul din meciul tur va fi totuși foarte greu de surmontat, mai ales că madrilenii nu vor putea conta pe căpitanul Sergio Ramos, care a fost eliminat în meciul tur.
Mai mult, Zidane nu se va putea baza nici pe Mariano Diaz care este accidentat, în timp ce Eden Hazard și Marcelo sunt incerți pentru meciul din această seară. De asemenea, Zidane a decis să nu îl includă în lot nici pe galezul Gareth Bale, care potrivit tehnicianului a trasmis că nu vrea să joace contra lui City.
De partea cealaltă, Manchester City a avut evoluții convingătoare în ultima parte a sezonului din Premier League, unde a încheiat pe locul 2. Marele obiectiv al trupei lui Guardiola este în continuare Champions League, unde "cetățenii" nu au ajuns niciodată nici măcar în finală, deși investițiile din ultimul deceniu au fost imense.
Singurele probleme de lot pentru Pep sunt Sergio Aguerro, despre care se știa de ceva vreme că va fi indisponibil și B.Mendy, care este suspendat pentru cumulul de cartonașe galbene.
Evident, Manchester City pleacă mare favorită pentru calificare, dar Real Madrid este o specialistă în Champions League și poate oricând să întoarcă soarta dublei manșe, mai ales că madrilenii nu vor trebui să suporte presiunea publicului de pe Etihad.

Juventus Torino - Olimpique Lyon

Câștigătoarea dublei dintre City și Real va da piept în sferturi cu Juventus sau Olimpique Lyon. Francezii au câștigat în tur cu 1-0, prin golul marcat de L.Tausart în minutul 31.
Juventus tocmai a cucerit cel de-al 9-lea titlu consecutiv în Serie A, dar evoluțiile din acest final de sezon nu au fost foarte convingătoare. Chiar și așa, ''bianconerii'' sunt mari favoriți să meargă mai departe, diferența de valoare dintre cele 2 echipe fiind una destul de semnificativă.
Specialiștii îi consideră pe torinezi favoriți și datorită faptului că Lyon a jucat un singur meci oficial din luna martie încoace. Ligue 1 a fost suspendat, astfel că elevii lui Rudi Garcia au jucat numai meciuri amicale în ultima vreme, cu excepția Finalei Cupei Ligii Franței, pierdută la penalty-uri în fața lui PSG.
M.Sarri nu se va putea baza pe D.Costa, S. Khedira și M.De Sciglio care sunt accidentați, dar problema cea mai mare planează asupra lui P. Dybala. Argentinianul care tocmai a fost declarat cel mai bun fotbalist din Serie A în sezonul trecut este și el incert pentru meciul din această seară acuzând o problemă musculară.
La francezi, Y.Kone va lipsi sigur, iar Marcelo și K.Tete sunt cu semnul întrebării pentru meciul de la Torino.
Pentru Lyon ar fi o performanță uriașă dacă ar reuși să ajungă la Lisabona, în timp ce pentru Juventus ar fi o mare dezamăgire ratarea calificării, astfel că vom avea cu siguranță o partidă foarte disputată.
Ambele meciuri din această seară vor putea fi urmărite în format livetext pe Eurosport.ro cu începere de la ora 22:00.
Guardiola, enervat pe o parte a fanilor lui City: "Mi se pun vorbe în gură"
IERI LA 13:20
Carragher nu crede în Ronaldo la United: "Creează tot atâtea probleme câte rezolvă"