Boloni a promovat cu Metz în Ligue 1, în proporție de 99,9%! Haos uriaș în ultima etapă din Ligue 2

Publicat 03/06/2023 la 00:04 GMT+3

Ladislau Boloni și-a mai trecut o performanță uriașă în CV-ul său impresionant. Antrenorul de 70 de ani a reușit să o readucă pe Metz în Ligue 1 după numai un an, la capătul unui sezon foarte disputat, în care totul s-a decis abia în ultima etapă. Succesul nu este oficial, pentru că partida Bordeaux-Rodez a fost întreruptă, dar formația lui Pitu are nevoie de o minune pentru ao depăși pe Metz.

Ladislau Boloni

Ladislau Boloni a fost numit în vara trecută la Metz, formație care tocmai retrogradase din Ligue 1 după un sezon dezastruos. Obiectivul era revenirea imeidată pe prima scenă, dar misiune era una dificilă pentru român, deoarece mai mulți jucători din vechea gardă au plecat la echipe din primul eșalon sau din afara Franței.
În plus, acest sezon a fost unul special, deoarece numai primele două clasate din Ligue 2 au promovat. În schimb, cor retrograda 4, pentru ca din stagiunea următoare Ligue 1 să alinieze la start 18 echipe în loc de 20. Cu două etape înainte de final, Metz era pe locul 3, dar eșecul celor de la Bordeaux la Annecy (0-1) i-a deschis calea echipei lui Boloni spre prima ligă.

Ladoslau Boloni a promovat cu Metz în Ligue 1

Înaintea ultimei runde, Le Havre era ca și promovată, iar Metz și Bordeaux își disputau al doilea loc, fiind la egalitate de puncte, cu 3 mai puțin decât liderul. La egalitate de puncte, golaverajul era primul criteriu de departajare, iar echipa lui Boloni avea un plus de 4 goluri față de Bordeaux, care a jucat acasă cu Rodez, o formație din subsolul clasamentului. Teoretic, echipa lui Pitu putea să termine pe doi și dacă Metz bătea, dar avea nevoie de o victorie la scor fluviu.
Metz a făcut un meci mare contra corsicanilor și s-a impus cu 3-2, asigurându-și în proporție de 99.99% promovarea în Ligue 1. Partida de la Bordeaux a fost întreruptă în minutul 23, după ce oaspeții au deschis scorul. Un fan al gazdelor l-a îmbrâncit pe unul dintre jucătorii lui Rodez în timpul bucuriei pentru gol, iar acesta a căzut secerat la pământ. Chiar dacă lovitura nu a părut atât de dură, arbitrul a decis suspendarea partidei.
Cel mai probabil, Bordeaux va pierde la masa verde duelul cu Rodez, astfel că Metz este sigură de locul în Ligue 1 anul viitor. Chiar dacă partida de la Bordeaux se va relua din minutul 23, formația la care evoluează Alexi Pitu are nevoie de o victorie cu 6-1 pentru a o depăși pe Metz. Liga Franceză a anunțat că abia luni va lua o decizie, dar presa din Franța asigură că zarurile sunt ca și arucate și Metz va fi a doua promovată.
Nici partida Le Havre - Dijon nu a fost ferită de incidente. Gazdele aveau nevoie de numai un punct pentru a promova și conduceau cu 1-0 în minutele de final. Fanii s-au grăbit însă să celebreze revenirea în elita fotbalului francez și au invadat terenul înainte de fluierul final. Partida a fost reluată după aproximativ 15 minute și s-a terminat cu același scor, astfel că Le Havre a terminat pe primul loc.
Așadar, Ladislau Boloni poate sărbători încă un succes major al fastuoasei sale cariere. Pentru român, promovarea în Ligue 1 nu este ceva nou. El a reușit această performanță și cu Nancy, în două rânduri, în 1996 și 1998.