Bayern Munchen nu a acuzat prea mult pierderea lui Robert Lewandowski și a câștigat derby-ul de pe terenul celor de la RB Leipzig. Leon Goretzka a marcat singurul gol al partidei în minutul 38, când a șutat fără speranță pentru portarul gazdelor, după o pasă foarte bună a lui Thomas Muller.
Leipzig a început mai bine repriza secundă și Sabitzer sau Dani Olmo au trecut pe lângă egalare, dar Neuer sau bara s-au opus. Jocul a curs apoi în direcția dorită de bavarezi, care puteau să-și mărească avantajul, însă Musiala și Muller nu au reușit să marcheze din poziții favorabile.
S-a terminat 1-0 pentru Bayern, suficient pentru echipa lui Hansi Flick să se distanțeze la 7 puncte în fruntea clasamentului. Astfel, e greu de crezut că Leipzig mai poate recupera diferența în cele 11 etape rămase până la final, deci Bayern e aproape de cel de-al 9-lea titlu consecutiv în Bundesliga.
Bundesliga
Dortmund - Bayern 2-3 | Jude Bellingham riscă o suspendare drastică după ce l-a acuzat pe arbitru
ACUM 10 ORE

Liepzig-Bayern Munchen a început cu întârziere! Neuer a rezolvat problema într-un mod hilar

Partida de la Leipzig a început cu câteva minute întârziere. Arbitrii au observat că plasa porții la care a apărat Manuel Neuer în prima repriză era ruptă și au cerut rezolvarea problemei.
Portarul german a avut o idee ingenioasă și a folosit prosopul pentru a repara "avaria", stârnind amuzamentul unuia dintre arbitrii asistenți. În cele din urmă lucrurile s-au rezolvat și meciul a început în condiții normale.
Într-un alt meci tare de astăzi din Bundesliga, Borussia Dortmund a fost învinsă cu 2-1 pe teren propriu de Eintracht Frankfurt, golul victoriei fiin marcat de Andre Silva în minutul 87. Astfel, Dortmund a pierdut contactul cu Frankfurt și este la 7 puncte de locul 4, ultimul care asigură prezența în grupele Champions League în sezonul viitor.
Dortmund - Bayern 2-3! Lewandowski s-a răzbunat pe fosta echipă după ce a ratat Balonul de Aur