România la EURO 2024 | Care este regiunea care dă cei mai mulți fotbaliști tricolori + Doi, născuți în străinătate

Maria Olteanu

Actualizat 22/11/2023 la 19:47 GMT+2

România s-a calificat la turneul final al Campionatului European 2024 de pe primul loc al grupei I, după ce a reușit să învingă Elveția aseară, pe teren propriu, scor 1-0. "Tricolorii" au încheiat aceste preliminarii en-fanfare și acum gândul zboară spre Germania. Eurosport.ro îți prezintă mai jos locurile de unde provin cei 32 de tricolori care ne-au calificat la EURO.

România va juca la Euro 2024

România s-a impus aseară, pe Arena Națională, cu scorul de 1-0, în fața Elveției, în ultimul meci din preliminariile EURO 2024. "Tricolorii" au terminat grupa I pe prima poziție și vor fi în urna a doua la tragerea la sorți a grupelor de la turneul final, programată pe 2 decembrie.
Echipa lui Edi Iordănescu a încheiat preliminariile fără înfrângere, cu 6 victorii și 4 rezultate de egalitate, dar și cu un golaveraj foarte bun, de 16-5.
Per total, pentru cele cinci acțiuni din acest an, în drumul spre EURO 2024, Edi Iordănescu a contat pe 32 de fotbaliști, care au jucat cel puțin 10 minute în drumul spre EURO. Louis Munteanu a strâns doar 13 minute în galben, de-a lungul acestor preliminarii, în timp ce cu peste 800 de minute jucate sunt poate trei dintre cei mai importanți oameni ai acestei calificări: Andrei Burcă, Radu Drăgușin și Nicolae Stanciu.
Eurosport.ro a analizat locurile de naștere ale celor 32 de oameni care au contribuit la calificarea țării noastre la un turneu final, după o pauză de 8 ani. Regiunea cel mai puternic reprezentată este Muntenia, de acolo provenind o treime dintre jucători, 11 la număr. La polul opus, nordul țării, Moldova și Bucovina, dă cei mai puțin fotbaliști: 2.
Din cei 32 care au jucat pentru România doar 30 sunt născuți în țară. Ianis Hagi este născut la Istanbul, în Turcia, în timp ce Mario Camora, străinul naturalizat recent, este născut în Portugalia.