Portugalia și Polonia au obţinut calificarea la Cupa Mondială din Qatar, după meciurile jucate, marţi, în finalele play-off-ului preliminariilor europene.
În meciul de la Porto, Portugalia a învins cu 2-0, pe Macedonia de Nord, prin reuşitele lui Bruno Fernandes din minutele 32 şi 65. Cristiano Ronaldo a oferit pasa decisivă la primul gol. De partea cealaltă, Polonia a întrecut, tot pe teren propriu şi tot cu 2-0, echipa Suediei. Au marcat Lewandowski '49 (p) şi Zielinski '43.
Bundesliga
Robert Lewandowski a decis să părăsească Bayern după o eroare uriașă a conducerii bavarezilor
26/05/2022 LA 06:45
Ultima echipă europeană calificată la turneul final va fi cunoscută la vară. FIFA a amânat pentru luna iunie meciul Scoţia - Ucraina de pe traseul A al play-off-ului pentru Cupa Mondială din Qatar. Învingătoarea acestui joc va întâlni, tot în iunie, Ţara Galilor, în finala care va stabil una dintre echipele calificate la turneul final.
UPDATE / GOOOOOOOOOL, Polonia! Zielinski majorează avantajul gazdelor în minutul 73.
UPDATE / GOOOOOOOOL, Portugalia. Bruno Fernandes reușește dubla la Porto, după o pasă primită de la Diogo Jota, în minutul 65.
UPDATE / GOOOOOOOL, Polonia! Lewandowski deschide scorul cu Suedia în minutul 50 din lovitură de la 11 metri.
UPDATE / GOOOOOOL, Portugalia! Bruno Fernandes deschide scorul la Porto pe Estadio do Dragao, după o pasă primită de la Cristiano Ronaldo (minutul 32).
Știre inițială
Preliminariile europene pentru Campionatul Mondial din Qatar se apropie de final. În această seară vor avea loc primele două dintre cele trei finale ale barajului, urmând ca ultima echipă de pe "Bătrânul Continent" care va fi la turneul final să fie decisă undeva în vară (Țara Galilor va juca împotriva Ucrainei sau Scoției).
Portugalia lui Ronaldo pornește mare favorită împotriva Macedoniei de Nord, echipa care a furnizat o surpriză uriașă eliminând Italia în semifinala barajului. Lusitanii au câștigat cu 3-1 contra Turciei, dar meciul a fost mult mai greu decât o arată scorul, turcii ratând un penalty în minutul 85, la 1-2.
Prin vocea lui Crsitiano Ronaldo, portughezii au declarat că sunt extrem de concentrați la acest meci și nu se cred dinainte câștigători.
"Știm că sunt o echipă foarte bine organizată, au atuurile lor. Îi respectăm, dar cred că dacă Portugalia este la cel mai bun nivel, poate învinge orice echipă din lume. Și pentru noi este un meci crucial, nu doar pentru ei. Sper ca stadionul să poată răspunde în cel mai bun mod posibil, să simțim aportul fanilor timp de 90 de minute", a spus Ronaldo.
Portugalia și Macedonia de Nord nu s-au mai întâlnit niciodată într-un meci oficial. Singurele două întâlniri au fost amicale și au avut loc cu mult timp în urmă: 1-0 pentru Portugalia în 2003 și 0-0 în 2012.
Portugalia a participat la 7 ediții de Campionat Mondial, cea mai bună clasare fiind locul 3 în 1966. Lusitanii s-au calificat la ultimele 5 turnee finale. În schimb, pentru Macedonia de Nord ar fi o premieră absolută calificarea în Qatar.

Celălalt meci al serii se anunță unul mult mai echilibrat. Polonia - Suedia este deschis oricărui rezultat, cele două echipe având cam aceeași valoare. Leșii au beneficiat de expulzarea Rusiei și au acces direct în finala barajului, în timp ce Suedia a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Cehia (1-0).
Cel puțin din acest puncte de vedere, polonezii par ușor favoriți, mai ales că joacă și pe teren propriu. În plus, îl au pe Lewandowski, care poate tranșa de unul singur soarta unui asemenea meci. De partea cealaltă, scandinavii au o mai mare experiență în astfel de meciuri și au în Zlatan Ibrahimovic jucătorul ideal pentru o astfel de confruntare, chiar dacă atacantul Milanului este departe de forma care l-a consacrat.
Ultima întâlnire directă dinre cele două echipe a avut loc anul trecut, la EURO. Suedezii s-au impus atunci cu 3-2 în faza grupelor, mergând mai departe. Pentru polonezi, acea înfrângere a coincis cu elimiarea din competiție.
Suedia a participat la 12 ediții de Campionat Mondial, jucând o finală la turneul pe care l-a găzduit în 1958 (2-5 cu Brazilia). În schimb, Polonia a jucat de 8 ori la Mondiale, obținând în două rânduri medaliile de bronz (1974 și 1982).
LIVEBLOG Mercato 2022 | Liverpool, dispusă să-i achite clauza de reziliere unui star de la Barcelona
23/05/2022 LA 09:58
Kylian Mbappe a anunțat decizia de a continua la PSG printr-un mesaj pe Whatsapp
22/05/2022 LA 05:04