UEFA Champions League | Sevilla - Borussia Dortmund 2-3

Borussia Dortmund s-a impus pe terenul Sevillei, scor 3-2, într-un meci în care "mașinăria" Erling Haaland a strălucit din nou. Starul norvegian a reușit o "dublă" și a doborât un record impresionant în Champions League.
Seara a început bine pentru Sevilla, care a deschis scorul după numai 7 minute. Suso a prins un șut de la marginea careului, deviat norocos pe lângă Hitz. Doar 12 minute a durat bucuria andaluzilor. Dortmund și-a început recitalul cu ajutorul lui Dahoud, care a primit o pasă de la Haaland și a finalizat cu un șut splendid de la marginea careului, expediat în vinclu.
Serie A
Dybala s-a accidentat și a părăsit în lacrimi terenul. Dezastru pentru Juve: s-a "rupt" și Morata
ACUM 16 ORE
În minutul 27, Haaland a trecut la finalizare. Atacantul nordic a combinat cu Jadon Sancho la 16 metri, a scăpat singur în careu și a finalizat cu un șut din cădere, pe sub portar.
Uriașul atacant al Borussiei a bifat "dubla" cu 2 minute înainte de pauză. Nemții au scăpat pe contraatac, în prim-plan cu Marco Reus. Extrem de altruist, căpitanul lui Dortmund i-a pasat lui Haaland, care a finalizat impecabil, cu latul la colțul lung.

"Mașinăria" Haaland, 10 goluri marcate pentru Borussia Dortmund în Champions League

Grație "dublei" de pe terenul Sevillei, Erling Haaland a ajuns la 10 goluri înscrise în Champions League, în tricoul Borussiei Dortmund, în numai 7 apariții.
Per total, de-a lungul carierei, Haaland a fost implicat în 20 de goluri în UEFA Champions League, în numai 13 meciuri disputate: 18 goluri și 2 assist-uri.
De notat că starul norvegian a ajuns la 41 de goluri marcate pentru Borussia Dortmund, în 42 de meciuri din toate competițiile.
Sevilla a redus din diferență în minutul 84, prin De Jong. A fost ultimul gol al partidei, încheiată cu scorul de 3-2 pentru Dortmund. Partida retur se va disputa pe 9 martie (ora 22:00).

Champions League | FC Porto - Juventus 2-1

Juventus a avut parte de o seară de coșmar pe terenul lui Porto. Campioana Italiei a fost prinsă pe picior greșit în debutul ambelor reprize, iar gazdele au profitat din plin și au înscris.
Porto a deschis scorul după numai 63 de secunde, prin Taremi, după o gafă în apărarea lui Juventus. Bentancur a pasat mult prea ușor către Szczesny, iar iranianul a interceptat și a trimis în plasă.
"Bianconerii" s-au chinuit teribil pe fază ofensivă, iar Cristiano Ronaldo n-a reușit să se facă remarcat aproape deloc. Tot Porto a fost cea care a marcat după pauză, la numai 19 secunde de la fluierul arbitrului. Uriașul Marega a fost găsit cu o pasă de Manafa și a reluat la colțul scurt, lângă bară, din interiorul careului, după ce a fost scăpat din marcaj de fundașii lui Juventus.
Juventus a redus din diferență în minutul 83, prin Chiesa. Rabiot a centrat în careu, iar atacantul "bianconerilor" a finalizat cu un șut din prima, la colțul lung. S-a încheiat 2-1 pentru Porto, care speră în continuare la o calificare în sferturile Champions League. Manșa retur de la Torino se va disputa pe 9 martie (22:00).

FC Porto - Juventus 2-1 (LIVETEXT)

FLUIER FINAL. FC Porto se impune la limită în fața lui Juventus, scor 2-1, după un meci în care ofensiva "bianconerilor", în frunte cu Cristiano Ronaldo, nu a funcționat așa cum și-ar fi dorit Andrea Pirlo.
Min 83. GOOOOOOOL Juventus! Italienii reduc din diferență, cu un gol marcat de Chiesa. Rabiot a centrat în careu, iar puștiul "bianconerilor" a finalizat cu un șut din prima, la colțul lung.
INFO: Juventus a primit gol după numai 63 de secunde în prima repriză și după doar 19 secunde în repriza a doua.
Min 46. GOOOOOOOOL Porto! Gazdele lovesc din nou în debutul reprizei. Marega a fost găsit cu o pasă de Manafa și a reluat la colțul scurt, lângă bară, din interiorul careului, după ce a fost scăpat din marcaj de fundașii lui Juventus.
Min 46. A început repriza a doua!
PAUZĂ. Juventus, condusă cu 1-0 în deplasare la Porto, după primele 45 de minute.
Min 41. Juventus, aproape de egalare! Rabiot a reluat acrobatic din careu, din foarfecă, dar goalkeeper-ul lui Porto a plonjat și a respins salvator.
Min 2. GOOOOOOL Porto! Formația portugheză deschide scorul după numai 63 de secunde, prin Taremi, după o gafă în apărarea lui Juventus. Bentancur a pasat mult prea ușor către Szczesny, iar Taremi a interceptat și a trimis în plasă. De notat că iranianul se află la primul gol înscris în Champions League.
A început meciul!
Echipele de start:
  • FC Porto: Marchesin - Manafa, Mbemba, Pepe, Sanusi - Corona, Uribe, Sergio Oliveira, Otavio - Marega, Taremi
  • Juventus: Szczesny - Danilo, De Ligt, Chiellini, Alex Sandro - Chiesa, Rabiot, Bentancur, McKennie - Kulusevski, Ronaldo

Sevilla - Borussia Dortmund 2-3 (LIVETEXT)

FLUIER FINAL. Victorie Borussia Dortmund! Nemții obțin un succes important pe terenul Sevillei. Erling Haaland a avut o nouă prestație fantastică, reușind o "dublă".
Min 84. GOOOOOOOL Sevilla! Formația andaluză nu renunță la luptă! De Jong a reluat la colțul lung, pe lângă portar, după o centrare lungă în careul lui Dortmund.
INFO: Haaland a ajuns la 10 goluri înscrise în Champions League, în tricoul Borussiei Dortmund, în numai 7 apariții. Astfel, norvegianul a devenit jucătorul care atinge cel mai repede pragul de 10 goluri pentru o echipă, în prestigioasa competiție. Recordul era deținut de Roy Makaay, care reușise să înscrie 10 goluri în 10 partide pentru Bayern Munchen, între 2003 și 2004.
PAUZĂ. Borussia Dortmund a reușit o primă repriză de vis și conduce cu 3-1 pe terenul Sevillei.
INFO: Cifre fabuloase pentru Erling Haaland! Atacantul norvegian a fost implicat în 20 de goluri în UEFA Champions League, în numai 13 meciuri disputate: 18 goluri și 2 assist-uri.
Min 43. GOOOOOOOL Borussia Dortmund! Nemții, dezlănțuiți pe terenul Sevillei. Marco Reus i-a pasat lui Erling Haaland, pe un contraatac fulgerător, iar nordicul a finalizat impecabil, cu un șut plasat pe lângă portar.
INFO: Haaland a ajuns la 40 de goluri marcate pentru Borussia Dortmund, în 42 de meciuri.
Min 27. GOOOOOL Borussia Dortmund! Erling Haaland, din nou în prim-plan! Starul norvegian a combinat minunat cu Jadon Sancho la marginea careului și a finalizat cu un șut din cădere, pe sub portarul Sevillei.
INFO: În urma "bijuteriei" lui Dahoud, Sevilla a încheiat seria de 7 meciuri consecutive fără gol primit în toate competițiile.
Min 19. GOOOOOOOL Borussia Dortmund! Nemții au restabilit repede egalitatea! Dahoud a fentat un adversar la marginea careului și a finalizat cu un șut superb, în vinclul porții. De notat că este primul gol înscris de mijlocașul Borussiei în Champions League.
Min 7. GOOOOOOOL Sevilla! Suso a deschis scorul, cu un șut deviat de la marginea careului.
INFO: La vârsta de 17 ani și 233 de zile, Jude Bellingham este cel mai tânăr fotbalist englez care începe ca titular un meci din fazele eliminatorii din Champions League.
  • Sevilla: Bono - Navas, Kounde, Diego Carlos, Escudero - Jordan, Fernando, Rakitic - Suso, En Nesyri, Gomez
  • Borussia Dortmund: Hitz - Morey Bauza, Akanji, Hummels, Guerreiro - Dahoud, Can, Bellingham - Reus, Sancho - Haaland
Știrea inițială (scrisă de Romeo Ene)
După o seară magică în UCL, în care Mbappe a scris istorie pe Camp Nou, ne așteaptă din nou două dispute care pot genera spectacol. Partida dintre Porto şi Juventus va începe la ora 22:00, pe "Estádio do Dragão". "Bătrâna Doamnă" va încerca să-şi confirme statutul de favorită şi să obţină un rezultat bun pentru retur.
Gazdele nu o duc prea bine în campionat, se află pe locul 2, la 10 puncte de liderul Sporting. De asemenea, în ultimele 4 partide au obţinut 4 egaluri, o serie negativă pentru o echipă de talia lui Porto. În Europa, echipa antrenată de Sergio Conceicao a terminat pe locul 2 într-o grupă cu Manchester City, Olympiakos şi Marseille, acumulând 13 puncte. Pentru meciul din această seară, tehnicianul celor de la Porto nu va putea conta pe Nanu, Zaidu Sanusi şi Otavio, toţi cu probleme medicale.

FC Porto - Juventus, în optimile Champions League (ora 22:00)

De cealaltă parte, Juventus şi-a propus ca obiectiv câştigarea Ligii Campionilor, dar parcursul din acest sezon nu îi îndreptățește pe italieni să mai spere la un astfel de trofeu. În campionat sunt abia pe locul 4, la 8 puncte de liderul Inter. În ultimele două partide de campionat, Juve nu a reuşit să câştige şi nici să marcheze, 0-0 cu Inter şi 0-1 la Napoli. În grupe, echipa antrenată de Andrea Pirlo a terminat pe primul loc cu 15 puncte. Adversarii "Bătrânei Doamne" au fost Barcelona, Dinamo Kiev şi Ferencvaros, iar locul întâi în grupă a fost obținut in-extremis, după un succes la scor pe Camp Nou, în utlima etapă (dublă pentru Ronaldo).
Indisponibili în tabăra italiană sunt Juan Cuadrado, accidentat cu Napoli, Paulo Dybala, Aaron Ramsey şi Arthur.
În ultimele două meciuri directe din 2017, Juventus s-a impus de fiecare dată, scor 0-2, respectiv 1-0.
Specialiștii anticipează o victorie a lui Juventus, iar Cristiano Ronaldo poate fi decisiv pentru a-și ajuta echipa. Portughezul e în formă și se simte excepțional în fazele eliminatorii din Liga Campionilor (competiție în care e golgheter all-time). De cealaltă parte, Mehdi Taremi şi Sergio Oliveira au marcat împreună 18 goluri pentru Porto, iar aportul lor ofensiv îi poate ajuta pe portughezi în această seară. Arbitrul confruntării va fi Carlos del Cerro Grande.
Echipe probabile FC Porto – Juventus:
  • FC Porto: Marchesin- Manafa, Mbemba, Pepe, Sarr - Corona, Oliviera, Uribe - Diaz, Marega, Taremi
  • Juventus: Szczesny- Danilo, Chiellini, De Ligt, Al.Sandro - Chiesa, Bentancur, Rabiot, McKennie - Cr. Ronaldo, Morata

Sevilla - Dortmund, în optimile Champions League (ora 22:00). Cele două formații sunt în situații diametral opuse

Sevilla - Dortmund este celălalt meci din această seară de UCL, cu începere la ora 22:00. Un duel între două echipe cu stări de spirit diferite. Pe de o parte, Sevilla are un parcurs foarte bun în campionat, în timp ce Dortmund a căzut pe locul 6 în Bundesliga. Gazdele antrenate de Julen Lopetegui vin dupa 9 victorii consecutive în toate competiţiile şi se află pe locul 4, cu şanse mari de a termina pe un loc de Champions League. În Europa, Sevilla a terminat pe 2 într-o grupă cu Chelsea, Krasnodar şi Rennes, adunând 13 puncte. Pentru partida de pe "Ramón Sánchez Pizjuán", Lopetegui nu va putea conta pe Acuna şi Ocampos, accidentaţi.
Borussia Dortmund trece printr-o perioadă foarte dificilă din punct de vedere sportiv. În 4 din ultimele 6 meciuri nu a reuşit să câştige, iar echipa lui Edin Terzić a căzut pe locul 6, la mare distanţă de primele două locuri. În faza grupelor, Dortmund a terminat pe primul loc, cu 13 puncte, adversarii fiind Lazio, Club Brugge şi Zenit. Terzić, care va fi înlocuit la vară cu Marco Rose, nu va putea conta pe Thorgan Hazard, Piszczek, Witsel şi Zagadou, accidentaţi de mai mult timp.
Două întâlniri au avut loc între aceste echipe, ambele în grupele Europa League, în 2010, scor 2-2, respectiv 1-0 pentru Sevilla.
Mulți specialiști o văd favorită pe Sevilla, cel puțin pentru diseară, asta şi pentru că apărarea merge foarte bine: în 8 din ultimele 9 meciuri nu a primit gol, iar echipa trece printr-o perioadă foarte bună. Youssef En Nesyri este cel mai bun marcator al gazdelor, cu 13 goluri în campionat. De cealaltă parte, Erling Haaland poate fi decisiv pentru Borussia, având 15 goluri în campionat. Arbitrul întâlnirii va fi Danny Makkelie.
Echipe probabile Sevilla – Dortmund:
  • Sevilla: Bono - Vidal, Kounde, Carlos, Escudero - Fernando, Jordan, Rakitic - Suso, Gomez - En-Nesyri
  • Dortmund: Hitz - Can, Akanji, Hummels, Guerreiro - Bellingham, Delaney - Sancho, Reus, Reyna - Haaland
El e "cel mai dorit" jucător din lume: are deja 6 oferte, urmând a pleca gratis de la clubul actual