Community Shield: Manchester City a câștigat primul trofeu al sezonului 2019/20

Publicat 04/08/2019 la 19:15 GMT+3

Sezonul 2019/20 din Anglia a debutat cu Supercupa Angliei dintre Manchester City și Liverpool.

Manchester City

Duminică, 4 august 2019. Unul din cele mai așteptate sezoane de fotbal din Anglia a debutat cu super confruntarea dintre Manchester City și Liverpool, adică campioana en-titre și câștigătoarea Ligii Campionilor. Într-o atmosferă superbă pe Wembley, cele două formații au aliniat aproape cel mai bun 11 pe care îl aveau antrenorii la dispoziție.
Jurgen Klopp a mers pe clasicul 4-3-3, în atac alături de Mohamed Salah și Roberto Firmino regăsindu-se Divock Origi, belgianul care a impresionat în finalul stagiunii anterioare. La mijloc a mizat pe clasicul trio Jordan Henderson, Fabinho și Georginio Wijnaldum, iar în centrul apărării a fost preferat Joe Gomez lângă cel mai bun fundaș al sezonului 2018/19, Virgil Van Dijk. De partea cealaltă, Pep Guardiola a optat pe un prim 11 în oglindă cu al adversarului, titular la mijloc fiind Rodri, ibericul transferat în această vară de la Atletico Madrid. Alături de spaniol s-au mai aflat la mijloc Kevin De Bruyne și David Silva, iar în atac Guardiola a mizat pe un trio format din Leroy Sane, Raheem Sterling și Bernardo Silva.
Chiar prima ocazia a partidei a venit în primele cinci minute din partea lui Sane. Același jucător german s-a accidentat în minutul 12 și a fost schimbat, moment în care Sane a părut să aibă un schimbi de replici dure cu Guardiola. Peste alte 60 de secunde, City a marcat primul gol al partidei prin Sterling, cel care a profitat de o greșeală a apărătorilor lui Liverpool.
Jocul a continuat să fie dominat de „cetățeni”, asta în timp ce „cormoranii” au mai avut doar o singură ocazie importantă prin Salah, care a lovit bara în urma unui șut din interiorul careului. Deși au mai existat ocazii la poarta apărată de Alisson, la pauză s-a intrat cu avantaj pentru City, scor 1-0.
Partea secundă a fost dominată în mare parte de Liverpool, trupa pregătită de Klopp având ocazii importante prin Salah și Van Dijk, replica lui City venind doar la șansa lui Sterling, care a ratat o ocazie unu la unu cu portarul. A urmat o perioadă de tatonări, iar pentru „cormorani” răsplata a venit în minutul 77, atunci când Joel Matip, introdus în repriza secundă, a înscris golul egalizator cu capul după o pasă excelentă a colegului său din apărare, Van Dijk.
Pe finalul partidei Liverpool a forțat golul victoriei, dar ocaziile nu au fost fructificate și meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1. Cele două formații au trecut la executarea loviturilor de departajare, unde Manchester City s-a impus cu 5-4 după ce portarul Claudio Bravo i-a apărat șutul lui Wijnaldum.
Astfel, City și-a apărat cu succes trofeul cucerit anul trecut și a câștigat Supercupa Angliei pentru a șasea oară în istorie. Per total, ambele formații ne-au încântat prin fotbalul prestat în cele 90 de minute, iar asta nu ne poate decât să ne bucure înainte de startul din Premier League. Întregul sezon va fi în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1 și Eurosport 1 HD, din prima etapă fiind transmise nu mai puțin de șase meciuri.