După ce a fost învinsă de Real Madrid în semifinalele Supercupei Spaniei, Barcelona a mai ratat un obiectiv în acest sezon. Catalanii au părăsit și Cupa Regelui, pierzând în prelungiri pe terenul lui Athletic Bilbao.
Meciul a fost unul agreabil și dramatic în același timp. Bascii au deschis scorul în minutul 2 prin Muniain, care a trimis în poartă o centrare perfectă a lui Nico Williams. Ferran Torres a reușit să egaleze în minutul 20, cu un șut necruțător de la marginea careului. Aceasta a fost prima reușită a ibericului în tricoul blaugrana.
Bundesliga
Bayern îl va ceda pe Lewandowski la Barcelona doar dacă va reuși să transfere un atacant de top
ACUM O ZI

Athletic Bilbao - Barcelona 3-2 | Bascii s-au impus în prelungiri, după un meci superb

La pauză s-a intrat la egalitate, dar Athletic a ratat multe ocazii de a trece în avantaj. În partea secundă, tot gazdele au controlat jocul și numai intervențiile lui Ter Stegen sau imprecizia atacanților lui Marcelino au ținut-o pe Barcelona în viață. Inevitabilul s-a produs în minutul 86, când Inigo Martinez a înscris pentru 2-1 și se părea că totul s-a terminat pentru catalani.
Nu a fost să fie așa, pentru că Pedri a trimis meciul în prelungiri, egalând în minutul 90+3, după o fază creată de Dani Alves.
În ultimul minut al primei reprize din timpului suplimentar gazdele au primit penalty, după un henț al lui Jordi Alba, arbitrul luând decizia după consultarea arbitrajului video. Muniain a executat impecabil, aducându-și echipa pentru a 3-a oară în avantaj. De data aceasta, bascii au reușit să-și conserve avantajul până la final, obținând o victorie mare și luându-și revanșa pentru înfrângerea drastică din finala Cupei Regelui de anul trecut, 0-4.
Așadar, Barcelona este a 2-a mare echipă a Spaniei care părăsește prematur Cupa Regelui, după Atletico Madrid, care a pierdut aseară cu 2-0 pe terenul celor de la Real Sociedad. Nici Real Madrid nu a fost departe de o eliminare, dar echipa lui Ancelotti a reușit să revină de la 0-1 și să se impună la Elche, un meci încheiat tot după 120 de minute.
Real Madrid, Barcelona și Atletico, fără victorie în penultima etapă din La Liga! Rezultatele serii