Inter s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei după ce a trecut miercuri seara cu 3-2 după prelungiri de Empoli. Liderul din Serie A a condus la pauză cu 1-0 prin golul marcat de Alexis Sanchez, dar s-a văzut egalată și apoi condusă de formația cotată cu șansa a doua.
Golul de 2-1 al celor de la Empoli a fost, de fapt, un autogol al portarului român. Mingea trimisă cu capul de Cutrone a lovit bara, a ricoșat în spatele portarului român și a intrat în plasă!
Inter și-a început forcingul în ultimele 15 minute, iar Andrea Ranocchia a reușit să egaleze în minutul 90, trimițând meciul în prelungiri.
Serie A
Guvernul chinez interzice proprietățile din străinătate. Zhang, forțat să vândă Interul!
ACUM 15 ORE
FIFA A PUS ÎN VÂNZARE BILETELE PENTRU CUPA MONDIALĂ 2022! CÂT COSTĂ UN BILET LA MAREA FINALĂ
În prima repriză a prelungirilor, Inter a mai lovit o dată prin Stefano Sensi, intrat pe teren în minutul 94. Avea să fie golul care i-a calificat pe milanezi în sferurile Cupei.

Cariera lui Ionuț Radu în Italia

Portarul român evoluează la Inter din 2013, însă acesta a fost împrumutat la diverse echipe, cum ar fi Avellino sau Genoa.El este acum rezerva portarului sloven Samir Handanovic, care a fost integralist în toate meciurile lui Inter din acest sezon. În această seară, Radu a bifat primul meci oficial în acest sezon în poarta ner-azzurrilor.
Ultima oară când Radu a evoluat pentru Inter se întâmpla în luna mai a anului trecut, atunci când ”nerazzurri”erau deja campioni. Inter învingea Roma cu 3-1, iar de atunci, Radu a mai evoluat doar într-un amical cu Dinamo Kiev, în luna august a anului trecut, intrând pe teren în minutul 73.
DINAMO "RESPIRĂ" DUPĂ TRANSFERUL LUI SORESCU! CUM VA FOLOSI BANII ÎNCASAȚI + ZĂVĂLEANU ANUNȚĂ UN NOU TRANSFER
Cariera lui Radu și-a atins apogeul până acum în tricoul lui Genoa, în sezonul 2018-2019. El a făcut parte din echipa naționala de tineret condusă de fostul selecționer al României, Mirel Rădoi, care a ajuns în semifinalele Campionatului European de tineret din 2019.
El a jucat 50 de meciuri pentru Genoa, fiind cotat de site-ul Transfermarkt la 4 milioane de euro. Cel mai probabil, Radu va trebui să-și găsească o altă echipă din vară, ținând cont că Inter a mai transferat un portar, pe Andre Onana de la Ajax.
Serie A
Tătărușanu vs Radu | Cum au influențat cei doi români lupta pentru titlu dintre Milan și Inter
19/05/2022 LA 13:19
Serie A
Lovitură de teatru: Dybala îi întoarce spatele lui Inter. Un antrenor de legendă l-a convins
18/05/2022 LA 06:42