Belgia a trecut fără emoții de Rusia în prima partidă de la Euro 2020, scor 3-0. Lukaku, care a deschis rapid scorul, în minutul 10, dedicându-i reușita lui Christian Eriksen, a reușit o dublă, celălalt gol al meciului fiind înscris de Meunier.
Din păcate, belgienii nu s-au bucurat prea mult de victorie, în minutul 27 survenind accidentarea lui Timothy Castagne, care a suferit o dublă fractură a globului ocular după ce s-a ciocnit puternic de Daler Kuzyaev. Fotbalistul în vârstă de 25 de ani a fost scos de pe teren după ce s-a ales cu o umflătură în jurul ochiului drept, iar după meci selecționerul Belgiei a declarat că jucătorul este nevoit să părăsească lotul, având nevoie de o intervenție chirurgicală.

Castagne, out de la Euro 2020

Cum a ajuns Chelsea, din candidată serioasă la titlu în Premier League, o echipă de nerecunoscut
21/01/2022 LA 09:56
"Avem vești cu adevărat proaste. E trist să vedem că Timothy Castagne va părăsi turneul. I s-au făcut investigații și are o fractură dublă, iar acum va pleca pentru a face tratamentul necesar", a spus Roberto Martinez după meci.
Selecționerul Belgiei s-a văzut nevoit să-l scoată mai repede de pe teren și pe fundașul Jan Vertonghen, care a acuzat dureri la gleznă. Din fericire, conform declarațiilor lui Martinez, accidentarea lui Vertonghen nu este atât de gravă, în următoarele ore urmând a se afla cu exactitate dacă fotbalistul va rata vreun meci sau nu.
Următoarea partidă a Belgiei în grupele Euro 2020 este programată joi, de la ora 19:00, în compania Danemarcei. Astăzi, la Euro 2020 sunt programate alte trei meciuri. Detalii AICI.
Manchester City – Chelsea | Poate Tuchel să îi încurce, din nou, pe „cetățeni”?
15/01/2022 LA 04:50
UEFA Europa Conference League
Noul sistem al lui Chelsea și cum ar putea să facă diferența în partida cu Manchester City
14/01/2022 LA 19:06