Belgia a trecut fără emoții de Rusia în prima partidă de la Euro 2020, scor 3-0. Lukaku, care a deschis rapid scorul, în minutul 10, dedicându-i reușita lui Christian Eriksen, a reușit o dublă, celălalt gol al meciului fiind înscris de Meunier.
Din păcate, belgienii nu s-au bucurat prea mult de victorie, în minutul 27 survenind accidentarea lui Timothy Castagne, care a suferit o dublă fractură a globului ocular după ce s-a ciocnit puternic de Daler Kuzyaev. Fotbalistul în vârstă de 25 de ani a fost scos de pe teren după ce s-a ales cu o umflătură în jurul ochiului drept, iar după meci selecționerul Belgiei a declarat că jucătorul este nevoit să părăsească lotul, având nevoie de o intervenție chirurgicală.

Castagne, out de la Euro 2020

Lukaku poate fi oprit într-un singur mod: "L-aș lovi, i-aș șopti mizerii la ureche"
IERI LA 14:53
"Avem vești cu adevărat proaste. E trist să vedem că Timothy Castagne va părăsi turneul. I s-au făcut investigații și are o fractură dublă, iar acum va pleca pentru a face tratamentul necesar", a spus Roberto Martinez după meci.
Selecționerul Belgiei s-a văzut nevoit să-l scoată mai repede de pe teren și pe fundașul Jan Vertonghen, care a acuzat dureri la gleznă. Din fericire, conform declarațiilor lui Martinez, accidentarea lui Vertonghen nu este atât de gravă, în următoarele ore urmând a se afla cu exactitate dacă fotbalistul va rata vreun meci sau nu.
Următoarea partidă a Belgiei în grupele Euro 2020 este programată joi, de la ora 19:00, în compania Danemarcei. Astăzi, la Euro 2020 sunt programate alte trei meciuri. Detalii AICI.
Laporta pare decis să îl dea afară pe Koeman. Cele două nume aflate pe lista de posibili înlocuitori
15/09/2021 LA 12:14
Klopp, întrebat dacă e bucuros că Ronaldo a ajuns la Manchester United. Răspunsul germanului
15/09/2021 LA 08:21