CFR Cluj a fost eliminată dramatic din grupele UEFA Europa League. Campioana României a fost învinsă de Young Boys, scor 1-2, deși reușise să deschidă scorul în minutul 84. Soarta meciului din Elveția a fost decisă în urma unui penalty controversat acordat în minutul 90.
Debeljuh a marcat în minutul 84, după ce mingea a ricoșat norocos la el, din bară. Peste numai 3 minute, atacantul croat a suferit o lovitură puternică la cap, dar a continuat partida din Elveția. Situația s-a complicat însă la finalul meciului, când Debeljuh a fost dus de urgență la spital.
Jucătorul de 24 de ani a suferit o comoție cerebrală, în urma unei lovituri primite cu genunchiul în cap, în timpul partidei de la Berna.
Mihai Iosif, savuros după Rapid – CFR Cluj 2-0: "Îmi doream să rămână 1-0, doar la asta mă gândeam!"
17/10/2021 LA 20:14
Contactul ar fi fost atât de puternic încât croatul nu își mai aducea aminte țara în care se află și nici cine este antrenorul actual al CFR-ului. Când a fost întrebat, Debeljuh l-a numit pe Dan Petrescu, fostul tehnician al ardelenilor.

Prima reacție a lui Debeljuh, după ce a suferit o comoție în meciul Young Boys - CFR Cluj

Între timp, Debeljuh și-a revenit și a oferit o primă reacție pentru Prosport. Atacantul croat a dezvăluit că atunci când a fost transportat la spital "nu-și mai amintea nimic din ultimele 3 luni":
"Acum sunt bine, dar atunci nu mi-am amintit nimic din ce s-a întâmplat în ultimele 3 luni. N-am fost bine deloc.M-am trezit apoi la spital că nu mai ştiam nimic din repriza a doua şi de la finalul meciului. Dar acum sunt în regulă. A fost foarte ciudat", a spus Gabriel Debeljuh, pentru Prosport.

CFR Cluj, eliminată dramatic din Europa League, pe terenul lui Young Boys

CFR Cluj s-a aflat la numai câteva minute de calificarea în "16-imile" Europa League. Campioana României a deschis scorul în minutul 84, prin Debeljuh, și se gândea deja la primăvara europeană.
Din păcate pentru trupa lui Edi Iordănescu, în minutul 90 a avut lov o fază controversată, în urma căreia Cristi Bălgrădean a fost eliminat, iar Young Boys a primit penalty. Portarul CFR-ului a boxat mingea din careu, apoi a "șters" cu pumnul capul unui adversar. Arbitrul Bastien a considerat că Bălgrădean a comis fault și a dictat lovitură de la 11 metri, spre nemulțumirea ardelenilor, care au contestat vehement decizia atât după fază, cât și la finalul meciului.
Nsame a transformat penalty-ul, deși Sandomierski, portarul introdus de urgență la CFR, a ghicit colțul. Toate speranțele CFR-ului s-au năruit în minutul 90+6, când Gaudino a marcat pentru Young Boys, după ce a scăpat împreună cu colegul Meschack pe contraatac, de la mijlocul terenului.
În urma rezultatului de aseară, CFR Cluj a încheiat pe locul 3 în grupa A din Europa League, în spatele lui AS Roma și Young Boys.
Dan Petrescu, prima reacție după Rapid – CFR Cluj 2-0: "Sunt foarte surprins, o să am o discuție!"
17/10/2021 LA 20:01
Ciprian Deac, vehement după Rapid – CFR Cluj 2-0: "Să ne dăm câteva palme, să ne trezim!"
17/10/2021 LA 19:47