Ianis Hagi, primul gol al sezonului! A marcat pentru Rangers în debutul partidei cu Hamilton!

Vlad Dumitrescu

Actualizat 29/08/2020 la 21:36 GMT+3

Ianis Hagi a marcat primul gol al întâlnirii Hamilton - Rangers, din runda a 6-a din campionatul Scoției. Este primul gol al sezonului pentru mijlocașul ofensiv român. Formația lui Gerrard s-a impus cu 2-0 în deplasare, iar fotbalistul nostru a evoluat până în minutul 83.

Ianis Hagi, jucătorul lui Rangers

După ce în confruntarea cu Kilmarnock a prins doar 5 minute pe teren, Gerrard fiind nemulțumit de prestația sa în partida cu Livingston (Ianis a fost atunci primul schimbat, după 57 de minute), Hagi Jr a revenit în primul "11" al legendei lui Liverpool.
Iar prezența sa printre titularii lui Rangers s-a făcut simțită imediat, românul deschizând scorul după 16 minute.
După 6 etape, Rangers e lider în Scoția, cu 16 puncte. Rivala Celtic a jucat doar trei partide în noua stagiune, dar lucrurile par să se îndrpete către o schimbare de ștafetă în Scoția. Asta pentru că Celtic tocmai a fost eliminată din preliminariile Champions League, iar presa britanică susține că echipa va renunța la cei mai buni jucători, pentru a comensa pierderile financiare.
La o centrare de pe partea stângă, a lui Davis, unul dintre atacanții lui Rangers a trimis balonul în bară. Mingea, deviată de un fundaș, a ajuns la Ianis, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate.
Ianis a rezistat pe teren până în minutul 83, când a fost înlocuit de Gerrard cu Arfield.