România a început foarte bine partida de la Netanya. Valentin Mihăilă putea deschide scorul încă din minutul 3, dar șutul său din interiorul careului a trecut puțin peste poartă.
În minutul 10, centrarea lui Dennis Man l-a găsit foarte bine pe Cicâldău. Mijlocașul lui Galatasaray a preluat, a driblat un adversar, după care a trimis balonul în poartă. În minutul 23, din pasator, Dennis Man a devenit marcator. Chiricheș a recuperat foarte bine un balon la mijlocul terenului, iar în situație de trei contra doi, i-a pasat lui Dennis Man în partea dreaptă, care l-a învins pe portarul Marciano. Până la pauză, Israelul a fost echipa care a avut mai mult posesia, dar nu a reușit să își creeze ocazii clare de gol.
Turkish Süper Lig
Olimpiu Moruțan nu știe de ce nu joacă la Galatasaray: "Niciodată nu m-am oprit din muncă!"
14/05/2022 LA 18:58
În a doua repriză, israelienii au crescut nivelul prin schimbările efectuate la pauză, Solomon și Abu Abaid fiind, alături de Dabbur, cei mai periculoși oameni ai gazdelor. În minutul 56, Israel a redus din diferență prin Dabbur. Atacantul israelian a reluat cu capul în urma unui corner, la o fază în care apărarea României nu a avut reacție.
Cea mai mare ocazie a României din repriza a doua a venit în minutul 71, în urma unei combinații între Alibec și Mihăilă, dar șutul lui Mihăilă a trecut pe lângă poartă.
În minutul 85, Israelul a restabilit egalitatea prin același Dabbur. Atacantul Israelului a profitat de o nouă neatenție în apărarea României și a marcat din 5 metri.
După primele două partide sub comanda lui Edi Iordănescu, România are o înfrângere și un rezultat de egalitate. Partidele cu Grecia și Israel au fost singurele partide de pregătire ale noului selecționer, înaintea debutului Nations League din luna iunie, acolo unde România se află în grupă cu Bosnia, Muntenegru și Finlanda. România va disputa patru partide în luna iunie, urmând ca celelalte două partide să aibă loc în luna septembrie a acestui an.

Programul României în Nations League 2022

• 4 iunie 2022: Finlanda - Bosnia și Herțegovina (ora 19:00), Muntenegru - ROMÂNIA (ora 21:45)
  • 7 iunie 2022: Bosnia și Herțegovina - ROMÂNIA (ora 21:45), Finlanda - Muntenegru (ora 21:45)
  • 11 iunie 2022: Muntenegru - Bosnia și Herțegovina (ora 16:00), ROMÂNIA - Finlanda (ora 21:45)
  • 14 iunie 2022: Bosnia și Herțegovina - Finlanda (ora 21:45), ROMÂNIA - Muntenegru (ora 21:45)
  • 23 septembrie 2022 – Bosnia și Herțegovina – Muntenegru (21:45), Finlanda – ROMÂNIA (21:45)
  • 26 septembrie 2022 – Muntenegru – Finlanda (21:45), ROMÂNIA – Bosnia și Herțegovina (21:45)

LIVE TEXT | Israel-România 2-2

Fluier final! România a încheiat la egalitate partida cu Israel, scor 2-2, după ce a condus cu 0-2 la pauză.
Min. 85: Gol Israel! Același Dabbur marchează din 5 metri și restabilește egalitatea, cu 5 minute înainte de finalul partidei.
Min. 80: Octavian Popescu și Rus au intrat în locul lui Marin și Olaru.
Min. 79: Solomon și Nedelcearu sunt avertizați de arbitru, în urma unui conflict la mijlocul terenului.
Min. 78: Alibec trimite balonul în partea stângă, iar mingea ajunge la Bancu, dar șutul său este blocat. România a ratat o șansă foarte bună de a reface diferența de două goluri.
Min. 74: Un șut blocat trimis de Mihăilă ajunge la Bordeianu, dar șutul acestuia din afara careului trece mult pe lângă poartă.
Min. 71: O combinație foarte frumoasă între Alibec și Mihăilă, dar jucătorul împrumutat la Atalanta în acest sezon nu a reușit să lovească așa cum trebuie balonul, iar mingea a trecut pe lângă poartă. Aceasta a fost cea mai periculoasă fază a României în repriza a doua.
Min. 65: Israelul continuă să fie periculoasă, prin șuturile trimise de Solomon și Abu Abaid.
Min. 60: Israelienii au momente foarte bune de joc, iar Niță are o nouă intrvenție salvatoare la șutul lui Solomon.
Min. 57: Edi Iordănescu face încă trei schimbări. Bancu, Bordeianu și Alibec au intrat în locul lui Toșca, Cicâldău și Ivan.
Min. 56: Gol Israel! Gazdele reduc din diferență prin Dabbur, după o greșeală în apărarea României. Cel mai bun marcator din actualul lot al Israelului a reluat fără probleme o lovitură de colț din 6 metri.
Min. 49: Replica gazdelor a venit imediat. Solomon, unul dintre nou-intrații în echipa Israelului, a trimis un șut periculos de la marginea careului, parat de Niță într-un mod neobișnuit, cu mâna stângă.
Min 48: Prima ocazie a reprizei secunde aparține tot României. Manea a reluat foarte bine centrarea lui Mihăilă, dar mingea a fost respinsă în corner de portarul israelian.
Min. 46: A început repriza a doua repriză a partidei dintre Israel și România! Edi Iordănescu a făcut o modificare după primele 45 de minute. Ionuț Nedelcearu a intrat în locul lui Vlad Chiricheș.
Pauză la Netanya! România conduce Israel cu 2-0, în urma golurilor marcate de Alex Cicâldău și Dennis Man.
Min. 42: Florin Niță respinge în corner șutul lui Dabbur. Același Dabbur a reluat în urma loviturii de colț, dar șutul său este complet ratat, iar mingea este prinsă de portarul român.
Min. 38: O nouă situație nefructificată de către israelieni. Dabbur primește mingea la marginea careului, dar preluarea lasă de dorit, iar șutul lui Abu Fani este blocat de fundașii României.
Min. 36: Jocul este întrerupt pentru ca Darius Olaru să primească îngriji medicale, în urma unei ciocniri cu Goldberg.
Min. 35: După golul marcat de Dennis Man, Israel a avut o posesie mai mare a balonului, dar fără să își creeze situații clare de gol.
Min. 23: GOL România! Chiricheș a recuperat o minge la mijlocul terenului, a deschis jocul pe partea dreaptă, unde l-a găsit pe Dennis Man, care a majorat diferența.
Min. 18: Dabbur a avut cea mai mare ocazie a gazdelor de până acum. Șutul acestuia din interiorul careului a fost deviat în corner de către Burcă.
Min. 16: Valentin Mihăilă a plecat din propria jumătate într-o acțiune persoanlă care s-a încheiat cu un șut modest, de la marginea careului.
Min. 14: Prima acțiune de posesie prelungită a gazdelor s-a încheiat cu o lovitură liberă executată de căpitanul Natcho. Acesta a încercat să surprindă apărarea României cu o pasă peste zidul lui Niță, dar fundașii echipei lui Edi Iordănescu au îndepărtat pericolul.
Min. 10: GOL România! Alexandru Cicâldău deschide scorul pentru România. Centrarea lui Dennis Man l-a găsit excelent pe jucătorul lui Galatasaray, care a preluat, a driblat un adversar, după care a trimis balonul în poartă.
Min. 6: O nouă acțiune periculoasă a jucătorilor lui Edi Iordănescu. Darius Olaru a recuperat la mijlocul terenului, Valentin Mihăilă a deschis în dreapta pentru Dennis Man, care a încheiat faza cu un șut blocat.
Min. 3: Prima mare ocazie a partidei aparține României. Valentin Mihăilă a avut o acțiune foarte frumoasă pe partea stângă, acțiune care s-a finalizat cu un șut din interiorul careului, puțin peste poarta apărată de Marciano.
Min. 1: A început partida de la Netanya, dintre Israel și România.
UPDATE | Echipa națională a României a anunțat echipa de start pentru partida din această seară din Israel.
ROMÂNIA: 1. Niță – 4. Manea, 6. Chiricheș-cpt., 15. Burcă, 3. Toșca – 8. Cicâldău, 14. M. Marin, 18. Olaru – 13. Mihăilă, 19. Ivan, 10. Man. Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 12. Aioani, 16. Moldovan – 2. Rațiu, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 9. Pușcaș, 11. Bancu, 17. Rus, 20. Drăgușin, 21. Popescu, 22. Petrila, 23. Bordeianu
ISRAEL: 18. Marciano – 17. Kandil, 5. Dgani, 13. Goldberg, 22. Davidzada – 19. Kanichowsky, 6. Natcho-cpt., 16. Abu Fani – 21. David, 10. Dabbur, 15. Baribo. Selecționer: Gadi Brumer
Rezerve: 1. Nitzan, 23. Glazer – 2. Avraham, 3. Glazer, 4. Baltaxa, 7. Safuri, 8. D. Peretz, 9. Haziza, 11. Solomon, 12. Menachem, 14. Cohen, 20. Abu Abaid
UPDATE | Vestiarul stadionului de la Netanya este pregătit și îi așteaptă pe triclori. Frf.ro a postat un video de la fața locului.
UPDATE | Echipele naționale ale României și Israelului s-au înfruntat de-a lungul timpului de 6 ori. Doar două meciuri au fost oficiale, disputate în 1994 și 1995, în calificările pentru Campionatul European din 1996.
Ulterior, cele două reprezentative s-au întâlnit în 4 amicale, cel mai recent având loc în 2018. "Tricolorii" antrenați atunci de Cosmin Contra s-au impus, tot pe stadionul Netanya, cu scorul de 1-2, golurile României fiind marcate de Nicolae Stanciu și George Țucudean. Iată rezumatul partidei din 2018:
UPDATE | Cu aproximativ 7 ore înainte de startul amicalului, oficialii Federației Române de Fotbal au prezentat câteva detalii interesante despre adversarul "tricolorilor":
  • La nivel de Liga Națiunilor, Israelul este tot în Liga B, ca și România, dar în clasamentul FIFA noi suntem pe poziția 47, în vreme ce gazdele de diseară, doar pe 77. Singura prezență la un turneu final pentru Israel o reprezintă Mondialul din 1970.
  • Pe bancă se află Gadi Brumer, selecționer interimar care l-a înlocuit săptămânile trecute pe Marco Balbul, tot interimar! După plecarea lui Andy Herzog în vara lui 2020, a urmat o perioadă ca selecționer directorul tehnic al Federației, apoi succesiunea amintită mai sus.
  • În preliminariile CM 2022, Israel a terminat în grupă sub Danemarca și Scoția, la egalitate cu Austria și peste Insulele Feroe și Moldova. În primul amical din cadrul acestei acțiuni, a pierdut 0-2 în deplasare cu Germania, goluri marcate de Havertz (36) și Werner (45+1).
  • Cele mai importante absențe în această seară sunt Nir Bitton (Celtic Glasgow) și Eran Zahavi (PSV Eindhoven), în lot regăsindu-se 8 jucători cu un singur meci până acum pentru prima reprezentativă a Israelului.
  • Top 3 cei mai bine cotați fotbaliști din lotul de azi sunt extrema Manor Solomon de la Șahtior Donețk (18 mil. euro), atacantul de Bundesliga Munas Dabbur (Hoffenheim) – 6 mil. euro, plus mijlocașul de bandă Yonatan Cohen, coleg la Pisa cu Marius Marin și George Pușcaș, evaluat pe transfermarkt.de la 2,2 mil. euro.
UPDATE | Înaintea partidei dintre Israel și România, Victor Pițurcă a vorbit despre Edi Iordănescu, căruia i-a dat un vot de încredere. Fostul selecționer consideră că antrenorul merită să fie susținut pentru că, dacă a fost ales de către Federația Română de Fotbal să pregătească echipa națională, înseamnă că a demonstrat ceva.
În plus, Pițurcă a spus că are încredere că fostul antrenor de la CFR Cluj și FCSB poate califica echipa tricoloră la următoarea ediție a Campionatului European. Declarațiile complete ale lui Victor Pițurcă pot fi citite aici.
UPDATE | Ajunși duminică seară la Tel Aviv, "tricolorii" au susținut ieri antrenamentul oficial dinaintea amicalului cu Israel, pe stadionul Netanya, arena care va găzdui în această seară partida, începând de la ora 20:45. Iată câteva imagini de la sesiunea de pregătire condusă de Edi Iordănescu și staff-ul său:
UPDATE | Vasile Miriuță a vorbit în această dimineață, în direct pe pagina de Facebook Eurosport România, despre echipa națională. Înaintea amicalului cu reprezentativa statului Israel, antrenorul a spus că nu este posibil ca cel mai bun jucător al unei naționale să fie portarul, așa cum se întâmplă în echipa tricoloră de câțiva ani.
Miriuță a declarat și că selecționerul ar trebui să le acorde mai multă încredere jucătorilor tineri, mărturisind că Valentin Mihăilă este, din punctul său de vedere, cel mai bun fotbalist român al momentului.
De asemenea, fostul antrenor de la CFR Cluj și Dinamo a dezvăluit ce își dorește să vadă la următoarele acțiuni de la staff-ul tehnic al echipei naționale.
"Naționala României nu are un lider, degeaba ni se spune că de ani de zile Chiricheș e liderul, noi nu avem unul. Nu avem pe cineva cum e Lewandowksi pentru Polonia sau Harry Kane la englezi... Noi nu avem un jucător de talia asta, un lider. Noi avem un grup, cu jucători care evoluează și afară, și în campionatul României, dar nu putem să spunem că avem un lider care să tragă echipa după el.
Deja m-am săturat ca, la unele meciuri ale echipei naționale, cel mai bun jucător să fie Niță. Am văzut și cu Islanda, și cu Germania, a avut Niță niște intervenții... Iar înainte a fost Tătărușanu cel mai bun jucător al nostru. E inadmisibil ca cel mai bun jucător la echipa națională să fie portarul.
Băieților tineri trebuie să le fie dată mai multă încredere. Ai un Man, jucător care mie îmi place mult, ai un Mihăilă, care e cel mai bun jucător român la ora actuală, ai un Tavi Popescu, un Olaru, un Petrila... Jucători care promit și care trebuie aruncați în luptă.
Eu vreau să văd că selecționerul are un plan, că joacă pe contraatac, alternează, joacă mai sus... Vreau să văd că avem o culoare, un stil. Toate echipele naționale au un stil de joc. Avem jucători de contraatac, chiar dacă nu putem să punem presiune 90 de minute, trebuie să alternăm. Trebuie să încercăm, altfel nu avem nicio șansă", a declarat Vasile Miriuță pentru Eurosport România.
UPDATE | Legendarul tehnician israelian Shlomo Scharf, în vârstă de 79 ani, a mers luni în cantonamentul României din Israel pentru a-l saluta pe Edi Iordănescu. Fostul selecționer al Israelului (1992-1995) a vrut să-i ureze succes pe banca tehnică a echipei naționale înainte de amicalul care se va disputa în această seară, pe stadionul Netanya.

Articol inițial scris de Marius Huțu
Edi Iordănescu nu a avut debutul așteptat pe banca tehnică a primei reprezentative, România fiind învinsă de Grecia, săptămâna trecută, cu 1-0, pe Stadionul Steaua. Selecționerul nu a făcut însă mare caz din acest eșec. Până la urmă, în aceste zile se află în fața unor evaluări.
"Sigur că ne-am dorit un rezultat bun, să începem bine, să prindem curaj. Au fost lucruri care n-au funcționat, dar pentru mine a fost un test util pentru a începe să tragem concluzii și sunt suficiente concluzii pe care le tragem. Prima și cea mai importantă e că avem cu adevărat mult de muncă.
Sunt încrezător, pozitiv, grupul a răspuns bine la procesul foarte scurt de pregătire pe care l-am avut. Jucătorii sunt atenți, sunt implicați, vor să facă treabă. Sper că prin acest culoar pe care îl avem, unul bun, în sensul în care avem această oportunitate cu Liga Națiunilor, să producem rezultate în jurul cărora să clădim încredere, entuziasm și bineînțeles, să aducem o calificare.
Cred că jucătorii naționalei au potențial și eu am încredere în ei. Mă bucur că au fost lucruri negative acum, pentru ca în momentul în care începem partidele oficiale să avem rezultatele pe care ni le dorim", a declarat Edi Iordănescu după partida cu Grecia.

Israel – România, azi, de la ora 20:45. Cum va arăta naționala?

La patru zile distanță, prima reprezentativă susține o nouă partidă amicală, contra Israel în deplasare, iar Edi Iordănescu speră într-o îmbunătățire a echipei naționale
"Trebuie să intrăm mai deciși, să fim mai agresivi, să fim mai combativi, să luptăm mai mult. Sigur, grupul are talent, are potențial, dar trebuie să învățăm să acționăm mai mult în echipă, trebuie să fim mai clari în ceea ce facem. Repriza a doua a partidei cu Grecia ne-a arătat că avem potențial, avem marjă de creștere, că putem face mai mult și astea sunt ingredientele pe care eu le cer pentru campania următoare, să avem o forță mentală semnificativ mai mare decât am avut", a prefațat selecționerul această întâlnire.
După disputa din Ghencea, România a pierdut șase jucători din cauza covid, viroze și accidentări. Răzvan Marin, Alexandru Mitriță, Deian Sorescu, Florin Tănase, Mario Camora și Alexandru Maxim nu au făcut deplasarea în Israel. Pentru a completa lotul, selecționerul i-a convocat pe Claudiu Petrila (CFR Cluj) și Darius Olaru (FCSB). De asemenea, patru jucători care au fost indisponibili pentru meciul cu Grecia au intrat în programul de pregătire, Cristi Manea, Denis Alibec, Dennis Man și Nicușor Bancu.
România ar putea începe partida din Israel în următoarea formulă:
Niță; Manea, Chiricheș, Nedelcearu, Toșca; Petrila, Bordeianu, Cicâldău, Mihăilă; Ivan, Pușcaș.
Edi Iordănescu îi mai are la dispoziție pe Aioani, H. Moldovan; Rațiu, Ad. Rus, Drăgușin, Bancu, M. Marin, Burcă, Olaru, Oct. Popescu, Man, Alibec
Partida Israel - România se desfășoară marți, de la ora 20:45, iar tricolorii vor îmbrăca un echipament complet galben, tricou, șort și jambiere. Meciul va fi transmis în format LIVE TEXT pe Eurosport.ro.
Edi Iordănescu a anunțat numele stranierilor convocați pentru Liga Națiunilor! Lista preliminară
13/05/2022 LA 11:40
Cicâldău a vorbit despre situația sa la Galatasaray! "Nu-mi caut scuze!" Unde vrea să joace din vară
13/05/2022 LA 08:14