Brentford a eliminat-o pe Newcastle și s-a calificat pentru prima oară în semifinalele Cupei Ligii

Vlad Dumitrescu

Actualizat 22/12/2020 la 22:32 GMT+2

Brentford a învins-o cu 1-0 pe Newcastle în sferturile de finală ale Cupei Ligii grație golului marcat de Dasilva.

Josh Dasilva of Brentford celebrates after scoring their team's first goal during the Carabao Cup Quarter Final match between Brentford and Newcastle United at Brentford Community Stadium

Un voleu excelent controlat de Josh Dasilva, cel care a fost cel mai bun jucător de pe teren, a fost îndeajuns pentru a o trimite pe Brenford pentru prima oară în istorie în semifinalele unei cupe interne. De cealaltă parte, Newcastle a făcut un nou meci șters și rămâne fără o semifinală a Cupei Ligii din 1975.
Ambele echipe au avut ocazii importante într-o primă repriză în care Brentford s-a aflat totuși în controlul partidei.

Brentford - Newcastle 1-0

Însă după pauză, echipa gazdă și-a menținut nivelul în timp ce Newcastle a scăzut constant în joc. Astfel, în minutul 66 gazdele au marcat golul decisiv după ce Dasilva a ajuns în careu și a reușit să transforme în gol centrarea excelentă a lui Sergi Canos.
Steve Bruce a încercat, cu disperare, să remedieze situația și a trimis pe teren toți atacanții disponibili, însă mijlocul lui Newcastle a avut de suferit astfel că Brentford nu a avut mari emoții până la final.