RB Leipzig a smuls un punct în duelul cu PSG, 2-2, printr-un penalty transformat de ungurul Dominik Szoboszlai în ultimele minute de joc (90+2). Vicecampioana Germaniei a deschis scorul rapid, prin Nkunku (8), şi putea să îl majoreze la scurt timp, dar Gianluigi Donnarumma a apărat penalty-ul executat de Andre Silva. Olandezul Georginio Wijnaldum a reuşit o dublă pentru parizieni (21, 39), care au intrat în avantaj la pauză.
Nemții au obținut un punct în prelungiri, când Nkunku a fost faultat în careu. După ce a consultat VAR-ul, arbitrul Andreas Ekberg a dat penalty pentru gazde. Cum nici Andre Silva și nici Forsberg, executanții obișnuiți nu mai erau pe teren, responsabilitatea loviturii de la 11 metri a fost pe umerii tânărului Szoboszlai.
KLOPP L-A FĂCUT PE SIMEONE SĂ NU MAI "MUȘTE". DISCURS TOTAL NEAȘTEPTA AL LUI "CHOLO"

Neymar, joc psihologic cu Dominik Szoboszlai

Camerele TV au surprins o discuție între Neymar și maghiar înainte de penalty, iar la final mijlocașul ofensiv al lui Leipzig a dezvăluit că starul lui PSG a încercat un joc psihologic. Din fericire pentru fostul jucător al lui Salzburg, demersul lui Neymar nu a avut sorți de izbândă. Tânărul de 21 de ani și-a păstrat calmul și l-a învins pe Donnarumma.
"Neymar a venit la mine și m-a întrebat: "Crezi că o să înscrii?". I-am zis simplu: "Da". "Ești sigur?", a continuat. I-am răspuns că nu ratez niciodată. Asta a fost", a dezvăluit la final Dominik Szoboszlai, citat de BBC.
PSG suferă mult din cauza acestui egal, acum misiunea de a termina grupa pe primul loc devenind una foarte complicată. Formația lui Pochettino remizase și în prima etapă, pe terenul lui Brugge, astfel că, deși a învins-o pe City pe Parc des Princes, "cetățenii" sunt acum pe primul loc. O remiză pe Etihad între City și PSG îi e suficientă campioanei Angliei să meargă în optimi din postura de câștigătoare a grupei. Ceea ce, în teorie, îi va oferi un adversar mai ușor în primăvară.
Leipzig a bifat primul punct din grupa A, cu remiza de aseară, și încă speră la un loc de Europa League, având nevoie să o învingă pe Brugge, în meci direct.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Chelsea, ce lovitură! Londonezii au perfectat transferul unuia dintre marii absenți de la Mondial
ACUM 8 ORE
Scouterii lui Liverpool, pe urmele unui star de la Cupa Mondială! Klopp, mare fan al fotbalistului