Champions League | Liverpool și Ajax s-au calificat matematic în optimi! Toate rezultatele serii

Actualizat 04/11/2021 la 00:12 GMT+2

În această seară s-au disputat ultimele 8 partide din etapa a 4-a a fazei grupelor Champions League. Liverpool a obținut matematic calificarea în optimi, după victoria categorică împotriva lui Atletico Madrid, scor 2-0. Ajax are și ea biletele pentru primăvară în buzunar după ce a trecut în deplasare de Borussia Dortmund, scor 3-1.

LIVERPOOL, ENGLAND - NOVEMBER 03: Mario Hermoso of Atletico Madrid challenges Mohamed Salah of Liverpool during the UEFA Champions League group B match between Liverpool FC and Atletico Madrid at Anfield on November 03, 2021 in Liverpool, England. (Photo

Credit imagine: Ford Rallye

Cel mai așteptat meci al zilei din Champions League a fost unul fără istoric. Liverpool a tranșat încă din start partida cu Atletico Madrid, Jota (min.13) și Sadio Mane (min.21) aducând un avantaj liniștitor pentru echipa lui Klopp. Misiunea ibericilor a devenit una imposibilă în minutul 36, când Felipe a văzut direct cartonaș roșu.
În urma acestui rezultat, Liverpool a obținut biletele pentru optimi, iar "cormoranii" sunt siguri și de prima poziție. Lupta pentru locul secund se va da între Atletico Madrid și FC Porto, deși AC Milan păstrează și ea oarecare șanse de a ajunge în optimi.
În celelalte partide ale serii nu a fost loc de mari surprize. Manchester City s-a impus fără emoții cu Brugge și a urcat pe primul loc în grupa A, asta și pentru că PSG a ratata victoria la Leipzig în prelungiriile partidei. Grupa C a devenit una extrem de interesantă după ce Borussia Dortmund a pierdut acasă cu Ajax, iar Sporting a învins-o clar pe Beșiktaș. "Lăncierii" s-au calificat matematic în optimi, dar Dortmund și Sporting sunt la egalitate de puncte și se anunță o luptă acerbă pentru poziția secundă.
În fine, în grupa D lucrurile au revenit la normal, Real Madrid și Inter ocupând primele 2 poziții în urma succeselor cu Șahtior Donetsk, respectiv Sheriff Tiraspol.
  • 4.Șahtior - 1 punct (1-9)

LIVE SCORE Champions League | Ultimele 6 partide din etapa a 4-a a fazei grupelor

Borussia Dortmund - Ajax 1-3 | Davy Klaassen a dat lovitura de grație în minutul 90+3.
RB Leipzig - PSG 2-2 | Dominik Szoboszlai restabilește egalitatea în al 3-lea minut al prelungirilor, transformând impecabil un penalty. Parizienii pierd șefia grupei la acest scor.
Sheriff Tiraspol - Inter 1-3 | Traore a marcat golul de onoare al moldovenilor în minutul 90+2.
Manchester City - Club Brugge 4-1 | Gabriel Jesus și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în prelungirile partidei, stabilind scorul final.
Borussia Dortmund - Ajax 1-2 | "Lăncierii" reușesc să răstoarne rezultatul, grație golului marcat de Sebastian Haller în minutul 84. Atacantul ivorian a ajuns la 7 goluri marcate în această ediție de Champions League, numai Lewandowsi fiind peste el, cu 8 reușite.
Sheriff Tiraspol - Inter 0-3 | Alexis Sanchez a marcat pentru 3-0 la doar 2 minute după ce a fost introdus pe teren de Simone Inzaghi.
Borussia Dortmund - Ajax 1-1 | Dusan Tadic restabilește egalitatea pe Signal Iduna Park.
Manchester City - Club Brugge 3-1 | Raheem Sterling își trece numele pe lista marcatorilor la numai 4 minute de când a intrat pe teren. Atacantul a ajuns la 22 de goluri marcate în Champions League, fiind pe locul 4 al celor mai prolifici englezi în această competiție.
Sheriff Tiraspol - Inter 0-2 | Milan Skriniar dublează avantajul nerrazzurrilor, după o bâlbâială a defensivei adverse.
Sporting - Beșiktaș 4-0 | Scorul ia proporții în Portugalia. Pablo Sarabia înscrie și el, iar singura necunoscută din acest meci devine diferența de scor la care gazdele vor câștiga.
Manchester City - Club Brugge 2-1 | Riyad Mahrez readuce echipa lui Guardiola în avantaj în minutul 54. Joao Cancelo a fost din nou omul cu pasa decisivă.
Sheriff Tiraspol - Inter 0-1| Marcelo Brozovic deschide scorul pentru campioana Italiei în minutul 54, cu un șut fără speranțe pentru posrtarul moldovenilor.
Sporting - Beșiktaș 3-0 | Campioana Portugaliei se dezlânțuie pe Jose Alvalade! Paulinho a înscris în minutul 42 cu un șut plasat de la marginea careului.
RB Leipzig - PSG 1-2 | Wijnaldum bifează dubla și îi aduce în avantaj pe francezi în minutul 39, marcând cu capul după o recentrare perfectă a lui Marquinhos, în urma unui corner executat de Angel Di Maria. Aceasta este a 2-a dublă cin cariera lui Wijnaldum în Champions League. Prima a venit în celebrul meci dintre Liverpool și Barcelona din 2019 (4-0).
Sporting - Beșiktaș 2-0 | Goncalves reușește dubla în minutul 38 la capătul unei acțiuni colective de toată frumusețea.
Borussia Dortmund - Ajax 1-0 | Marco Reus îi aduce pe germani în avantaj în minutul 36, din penalty. Misiunea galben-negrilor nu va fi deloc ușoară până la final, deoarece joacă în 10 oameni, Hummels fiind eliminat în minutul 29.
Sporting - Beșiktaș 1-0 | Pedro Goncalves deschide scorul pentru gazde în minutul 31, transformând cu siguranță un penalty dictat în urma unui fault făcut de Ridvan Yilmaz.
RB Leipzig - PSG 1-1 | Wijnaldum restabilește egalitatea în minutul 21, înscriind în poarta goală după o pasă a lui Mabppe. Acesta a fost primul gol marcat de olandez în tricoul lui PSG.
Liverpool - Atletico Madrid 2-0 | Mane dublează avantajul echipei lui Klopp în minutul 21, reluând din apropierea porții o pasă perfectă a aceluiași Alexander Arnold. Senegalezul a ajuns la 4 meciuri consecutive pe Anfield cu gol marcat, după ce reușise să înscrie și în duelurile cu Crystal Palace, Manchester City și Brighton.
Manchester City - Club Brugge 1-1 | Oaspeții restabilesc egalitatea! John Stones și-a înscris în proprie poartă în minutul 17.
Manchester City - Club Brugge 1-0 | Phil Foden îi aduce pe "cetățeni" în avantaj, marcând în minutul 15 din pasa lui Joao Cancelo.
Liverpool - Atletico Madrid 1-0 | "Cormoranii" au deschis scorul în minutul 13, prin Diogo Jota, care a reluat cu capul în poartă o centrare ideală a lui Alexander Arnold.
RB Leipzig - PSG 1-0 | Andre Silva ratează șansa de a mări avantajul gazdelor. Portughezul a șutat slab din penalty, iar Donnarumma și-a arătata clasa. Acesta a fost al 15-lea penalty apărat de goalkeeperul italian în cariera sa, la seniori.
RB Leipzig - PSG 1-0 | Nkunku a deschis scorul pentru germani în minutul 8, reluând cu capul on centrare perfectă a lui Andre Silva. Acesta a fost al 5-lea gol marcat de atacantul francez în această ediție din Champions League, doar Lewandowski (8 goluri) și Sebastian Haller (6 goluri) având mai multe reușite.
Echipa de start a lui Liverpool în meciul cu Atletico Madrid
Echipa de start a lui Atletico Madrid
UPDATE / S-au terminat primele 2 partide ale serii din Champions League.
Real Madrid a câștigat pe teren propriu contra celor de la Șahtior Donetsk, scor 2-1. Ambele goluri ale madrilenilor au fost marcate de Karin Benzema și fiecare a avut o însemnătate aparte. Primul a reprezentat golul cu numărul 1000 înscris de Real Madrid în Champions League (Cupa Campionilor), gruparea de pe Bernabeu fiind prima echipă care reușește să atingă această bornă.
Al doilea gol al francezului a reprezentat reușita sa cu numărul 75 în cea mai importantă competiție europeană intercluburi, devenind astfel al 4-lea jucător din istorie care atinge această performanță, după Cristiano Ronaldo, Messi și Lewandowski.
În urma acestei victorii, Realul a făcut un pas important spre calificarea în optimile de finală, fiind acum lider în grupă, cu 9 puncte. Sheriff Tiraspol și Inter se vor duela de la ora 22:00 în celălalt meci al grupei, campioana Italiei fiind obligată să câștige pentru a urca pe locul secund.
În celălalt meci al serii încheiat deja, Milan și Porto au remizat pe San Siro, sor 1-1. Oaspeții au deschis scorul prin Diaz în minutul 6, dar "rossonerrii" au obínut primul punct din această ediție de Champions League, grație autogolului marcat de Chancel Mbemba în minutul 61. La gazde, Tătărușanu a fost integralist și a avut o prestație foarte bună, având câteva parade salvatoare la scorul de 1-0 pentru portughezi.
În urma acestui rezultat, șansele Milanului de a se califica în primăvara europană sunt infime, cel puțin în Champions League. Italienii sunt obligați să câștige ultimele 2 jocuri, cu Atletico Madrid și cu Liverpool și să spere într-un joc al rezultatelor favorabil.
AC Milan - FC Porto 1-1 | Rossonerii au restabilit egalitatea în minutul 61, prin autogolul lui Chancel Mbemba.
Real Madrid - Șahtior 2-1 | Benzema a reușit dubla în minutul 61, la capătul unei faze de excepție a madrilenilor, în care brazilienii Vinicius și Casemiro au făcut șah mat apărarea ucrainienilor. Prin această reușită, Benzema a devenit al 4-lea jucător din istorie care atinge borna de 75 de goluri marcate în Champions League, după Cristiano Ronaldo, Messi și Lewandowski.
Real Madrid - Șahtior 1-1 | Alan Patrick îi pasează în careu lui Fernando, care trimite fără speranțe pentru Courtois și restabilește egalitatea. Acesta a fost primul gol marcat de ucrainieni în această ediție din Champions League.
Real Madrid - Șahtior 1-0 | Karim Benzema a deschis scorul în minutul 14 cu e execuție ușoară, dintr-o pasă a lui Vinicius Jr., după o mare eroare a ucrainienilor. Acesta a fost golul cu numărul 1000 marcat de Real Madrid în Champions League / Cupa Campionilor.
AC Milan - FC Porto 0-1 | Luis Diaz a deschis scorul pe San Siro încă din minutul 6, învingându-l pe Tătărușanu la capătul unei acțiuni care a plecat de la o eroare a fundașilor milanezi. Mijlocașul columbian a fost cel care a marcat și unicul gol al întâlnirii de acum 2 săptămâni dintre cele 2 echipe.
UPDATE / Au început primele două partide ale zilei: Real Madrid - Șahtior Donetsk și AC Milan - FC Porto
Știrea inițială
În urma partidelor desfășurate marți seara s-au stabilit deja primele 2 echipe calificate în optimile Champions League. Competiția surpremă din fotbalul european continuă în această seară cu alte 8 dueluri, care pot fi decisive pentru stabilirea clasamentului final din grupele respective.
Liverpool - Atletico Madrid este de departe cel mai așteptat duel al serii. Partida de acum două săptămâni a oferit un spectacol total. Duelul dintre Simeone și Klopp este la fel de spectaculos ca cel din teren. Antrenorul argentinian e hotărât să-și ia revanșa pe stadionul unde anul trecut Atletico a reușit să o elimine pe Liverpool în optimile Champions League.
În tur, Atletico a revenit de la 2-0 pe Wanda Metropolitano, însă, după eliminarea lui Griezmann, Liverpool a reușit să încline balanța în favoarea sa și să câștige meciul. Campioana Spaniei trebuie să obțină cel puțin un egal pentru a-și mări șansele de calificare în optimi. Forma bună demonstrată în ultimele meciuri de madrileni este încurajatoare.
De cealaltă parte, Liverpool a arătat o lipsă de concentrare în defensivă. În ultimul meci de campionat a fost egalată de Brighton după ce a condus cu 2-0. Lipsa lui Griezmann, care a fost liderul lui Atletico în ultimele meciuri, și forma superbă demonstrată de Mane și Salah pot reprezenta atuurile 'cormoranilor' în partida de miercuri.
În cealaltă partidă din grupa B, AC Milan o întâlnește pe FC Porto. Pentru milanezi aceasta este ultima oportunitate de a prinde un loc în primăvara europeană.
Clasamentul grupei B
  • 1.Liverpool - 9 puncte (11-5)
  • 2. Atletico Madrid - 4 puncte (4-4)
  • 3.FC Porto - 4 puncte (2-5)
  • 4.AC Milan - 0 puncte (3-6)

În turul de acum 2 săptămâni, Ajax i-a admistrat un sevc 4-0 Borussiei Dortmund, un rezultat surprizător prin proporțiile scorului. Germanii vor dori cu siguranță să-și ia revanșa, dar misiunea echipei lui Marco Rose va fi una dificilă, având în vedere absențele lui Haaland, Guerreiro și Emre Can.
Ajax și-a menajat o serie de titulari în ultimul meci de campionat (0-0 la Heracles) și va da totul pentru a-și asigura calificarea în optimi, chiar și un rezultat de egalitate fiind unul excelent.
În celălalt duel al grupei, Sportig are o misiune facilă la prima vedere. Campioana Portugaliei joacă acasă cu Beșiktaș, echipă pe care a învins-o net la Istanbul, scor 4-1. Turcii traversează o perioadă nefastă și e greu de crezut că vor putea scoate ceva din meciul de pe Alvalade, însă în același timp elevii lui Sergen Yalcin ar putea avea o răbufnire de orgoliu care să-i mențină în lupta pentru primăvara europeană.
Clasamentul Grupei C
  • 1.Ajax - 9 puncte (11-1)
  • 2.Borussia Dortmund - 6 puncte (3-5)
  • 3.Sporting - 3 puncte (5-7)
  • 4.Beșiktaș - 0 puncte (2-8)

PSG și City, luptă la baionetă pentru primul loc în Grupa A

În Grupa A, Manchester City primește vizita celor de la Club Brugge și numai o minune i-ar putea face pe belgieni să plece cu un rezultat pozitiv de pe Etihad. În tur a fost 5-1 pentru City, iar Guardiola a declarat la conferința de presă că meciul din această seară e mai important decât derby-ul cu United din Premier League, astfel că e de așteptat ca City să ofere o demonstrație de forță.
În celălalt meci al grupei, PSG joacă în deplasare cu RB Leipzig, formație pe care a învins-o greu la Paris, scor 3-2, după ce germanii au avut 2-1. Parizienii nu se vor putea baza pe Messi, care se alătură astfel unei lunbi liste de indisponibili, astfel că meciul cu gruparea germană nu va fi deloc unul ușor. Chiar dacă un rezultat negativ nu ar fi dramatic pentru francezi, ar putea conta enorm în clasamentul final al grupei, unde echipa lui Pochettino țintește locul 1, pentru a avea, teoretic, un adversar mai facil în optimi.
Clasamentul Grupei A
  • 1.PSG - 7 puncte (6-3)
  • 2.Manchester City - 6 puncte (11-6)
  • 3.Club Brugge - 4 puncte (4-7)
  • 4.RB Leipzig - 0 puncte (6-11)

Real Madrid și Inter, mari favorite în duelurile cu Șahtior și Sheriff

Inter Milan și Real Madrid sunt așteptate să repete rezultatele pozitive de acum 2 săptămâni și să treacă pe primele 2 poziții în grupa D, una mult mai complicată pentru cele 2 forțe decât s-ar fi anticipat. Italienii au reușit să se impună pe Meazza în fața revelației Sheriff Tiraspol (3-1), superioritatea tehnică și fizică a echipei lui Inzaghi fiind evidentă în acel meci și e de așteptat ca și marți scenariul să se repete și în Transnistria.
Real Madrid vine după două victorii și o remiză în La Liga, având un moral ridicat. După 5-0 în tur, e greu de crezut că Șahtior poate repeta rezultatul de anul trecut, când a reușit să se impună pe Bernabeu, dar echipa lui Ancelotti trebuie să fie extrem de atentă dacă nu vrea să bifeze încă o surpriză neplăcută.