Rezultatele serii în UEFA Champions League

Bayern Munchen - Dinamo Kiev 5-0
Benfica - Barcelona 3-0
League Cup
Arsenal, victorie cu Leeds! Chelsea a avut nevoie de lovituri de departajare în Cupa Ligii Angliei

LIVE SCOR UEFA Champions League

Update / Manchester United - Villarreal 2-1: Manchester United câștigă în ultimul minut partida cu Villarreal, grație lui Cristiano Ronaldo, cel care marchează la meciul cu numărul 178 în UEFA Champions League
Update / Wolfsburg - Sevilla 1-1: Rakitic marchează dintr-o lovitură de la 11 metri, iar Sevilla egalează în minutul 86.
Update / Benfica - Barcelona 3-0, cartonaș roșu Eric Garcia: În minutul 87, Garcia vede cartonașul roșu.
Update / Bayern Munchen - Dinamo Kiev 5-0: Un nou gol pentru campioana din Bundesliga. Choupo-Moting se înscrie și el pe lista marcatorilor
Update / Benfica - Barcelona 3-0: Echipa lui Ronald Koeman este la pământ. Darwin Nunez transformă lovitura de la 11 metri, iar Benfica o conduce pe Barcelona cu scorul de 3-0.
Update / Bayern - Dinamo Kiev 4-0: Echipa lui Mircea Lucescu, fără vreo șansă la Munchen. Leroy Sane duce scorul la 4-0 pentru bavarezi.
Update / Benfica - Barcelona 2-0: Apărarea catalanilor, făcută K.O. de Benfica. Rafa Silva interceptează mingea respinsă de Ter Stegen și duce scorul la 2-0 pentru Benfica, cu 20 de minute înainte de fluierul final.
Update / Bayern - Dinamo Kiev 3-0: Serge Gnabry marchează în minutul 68, iar Bayern o conduce pe Dinamo Kiev cu scorul de 3-0.
Update / Salzburg - Lille 2-1: Campioana Franței reduce din diferență, grație golului marcat de Burak Yilmaz în minutul 62.
Update / Manchester United - Villarreal 1-1: Manchester United are o reacție rapidă, care marchează superb prin Alex Telles. Voleul jucătorului ecuadorian nu i-a dat vreo speranță lui Rulli.
Update / Salzburg - Lille 2-0: Un nou penalty pentru Salzburg, un nou gol pentru Karim Adeyemi
Update / Manchester United - Villarreal 0-1: Villarreal deschide scorul pe Old Trafford în partida cu Manchester United, grație golului marcat de Paco Alcacer în minutul 53. În acest moment, echipa lui Ole Gunnar Solskjaer se află într-o situație delicată și are mare nevoie să revină în partidă.
Update / Wolfsburg - Sevilla 1-0: Wolfsburg deschide și ea scorul în minutul 49. Nemții au preluat conducerea în partida contra Sevillei grație golului marcat de Steffen.
Update / Juventus - Chelsea 1-0: Juventus are startul perfect în debutul reprizei secunde. Federico Chiesa marchează după doar 12 secunde, iar Juve începe a doua repriză în avantaj în meciul contra campioanei Europei, Chelsea.
Update / Pauză în cele șase partide din UEFA Champions League. Acestea sunt rezultatele după 45 de minute:
Update / Salzburg - Lille 1-0: Karim Adeyemi, fotbalistul cu origini românești, a deschis scorul după ce a transformat lovitura de la 11 metri din meciul contra celor de la Lille din minutul 31.
Update / Bayern - Dinamo Kiev 2-0: Bayern este pregătită de recital în această seară. Același Robert Lewandowski marchează pentru bavarezi și duce scorul la 2-0.
Update / Bayern - Dinamo Kiev 1-0: Robert Lewandowski deschide scorul în minutul 12 dintr-o lovitură de la 11 metri în meciul pe care campioana din Bundesliga îl dispută cu Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu.
Update / Benfica - Barcelona 1-0: Benfica deschide scorul încă din minutul 3. Darwin Nunez îl învinge pe Ter Stegen, iar Benfica începe meciul cu Barcelona de la 1-0.
Update / Au început celelalte șase partide ale serii din UEFA Champions League.
Echipa de start a celor de la Benfica
Echipa de start a celor de la Barcelona
Echipa de start a lui Juventus
Echipa de start a celor de la Chelsea
Update / Fluier final în primele două partide ale serii. Zenit s-a impus pe teren propriu cu 4-0 în partida din Grupa H contra celor de la Malmo. Rușii au deschis rapid scorul, în minutul 7 prin Claudinho, ca apoi să marcheze rapid și în repriza a doua, prin Kuzyayev. În minutul 53, orice speranță a suedezilor de revenire în partidă a luat sfârșit, după ce Ahmedhodzic a văzut cartonașul roșu. Sutormin a făcut 3-0 în minutul 80, scorul final fiind stabilit de Wendel în minutul 90+4, victoria din această seară fiind și cea mai categorică victorie a lui Zenit în istoria participărilor în UEFA Champions League.
În cealaltă partidă a serii, fanii Atalantei au așteptat 68 de minute pentru a se bucura. Echipa lui Gasperini a marcat prin Pessina, care a profitat de devotamentul lui Zapata, care a urmărit mingea la marginea terenului și l-a deposedat pe adversar, centrând perfect pentru coechipierul său care a deschis scorul. Atalanta a mai avut câteva șanse foarte bune de a înscrie, dar portarul Von Ballmoos a făcut în așa fel încât echipa lui să piardă partida din această seară doar la un gol.
Update / Zenit - Malmo 3-0: Apărarea lui Malmo este la pământ. Fără să fie incomodat de adversari, Sutormin marchează din afara careului cu un șut superb, foarte bine plasat. Zenit o conduce pe Malmo cu 3-0 și înregistrează primele sale trei puncte din Grupa H.
Update / Atalanta - Young Boys 1-0: Atalanta deschide și ea scorul. Zapata urmărește foarte bine o minge la marginea terenului, scapă de adversar și centrează foarte bine în fața porții, acolo de unde Pessina trimite balonul în poartă. Pentru jucătorul italian în vârstă de 24 de ani, acesta este primul gol în UEFA Champions League.
Update / Zenit - Malmo 2-0, cartonaș roșu pentru Malmo: Dezastru pentru Malmo! Ahmedhodzic își lasă echipa în 10 după ce a oprit o acțiune a rușilor cu mâna. Avertizat inițial cu cartonaș galben, arbitrul partidei i-a arătat cartonașul roșu jucătorului din Bosnia.
Update / Zenit - Malmo 2-0: Rușii au marcat rapid și în repriza a doua a întâlnirii cu Malmo. Rakitsky își scoate foarte ușor din joc un adversar și centrează perfect pentru lovitura de cap a lui Kuzyayev, care trimite balonul plasat, iar Zenit o conduce pe Malmo cu 2-0 din minutul 49.
Update / Pauză în primele două meciuri ale serii din UEFA Champions League. Atalanta și Young Boys încheie cele 45 de minute la egalitate, 0-0, într-o primă repriză în care italienii nu au putut profita de un autogol marcat de oaspeți, din cauza unei poziții de offside. În cealaltă partidă, Zenit a intrat la vestiare în avantaj în meciul cu Malmo, grație golului marcat de Claudinho în minutul 9.
Update / Zenit - Malmo 1-0: Zenit marchează primul gol al serii, în minutul 9. Centrarea lui Douglas Santos îl găsește foarte bine pe Claudinho, care înscrie la debutul său în Champions League și o aduce în avantaj pe Zenit în partida cu Malmo.
Update / Au început primele două partide ale serii din UEFA Champions League, Atalanta - Young Boys și Zenit - Malmo
Echipa de start a celor de la Atalanta
Echipa de start a celor de la Young Boys
Echipa de start a celor de la Zenit
Echipa de start a celor de la Malmo
Știrea inițială
Etapa a 2-a a grupelor UEFA Champions League a început cu câteva partide extrem de interesante: PSG s-a impus în derby-ul grupei A contra lui Mancehster City, Atletico Madrid a câștigat dramatic pe San Siro contra Milanului, în timp ce surpriza zilei a venit de la Madrid, unde Realul a pierdut în fața celor de la Sheriff Tiraspol.
Spectacolul din cea mai importantă competiție intercluburi va continua în această seară, iar programul propune câteva confruntări care se anunță extrem de spectaculoase. Juventus și Chelsea se întâlnesc în meci direct, în timp ce alte formații cu pretenții la fazele superioare, precum Bayern Munchen, Manchester United sau Barcelona, vor fi și ele în prim plan.

Cel mai atractiv meci al zilei va fi cel dintre Juventus și Chelsea. Miza nu este una uriașă, în contextul în care e de așteptat ca cele 2 formații să meargă la pas în optimi din grupa din care mai fac parte Malmo și Zenit Sankt Petersburg. În prima etapă, Juventus s-a impus cu 3-0 la Malmo, iar Chelsea a câștigat la limită acasă cu Zenit, scor 1-0.
Totuși, meciul de la Torino este foarte important în lupta pentru prima poziție în grupă, care, teoretic, asigură un adversar mai accesibil în faza următoare. Orgoliile sunt oricum mari și este de așteptat să fie o partidă jucată cu motoarele turate la maxim.
Starea de spirit în cele 2 chipe e diferită. Juventus vine după 2 victorii consecutive în Serie A, ambele obținute cu mari emoții: 3-2 la Spezia și 3-2 acasă cu Sampdoria, acestea fiind și singurele succese din această ediție de campionat. Astfel, trupa lui Allegri pare că și-a găsit cadența, iar o partidă cu Chelsea poate fi edificatoare dacă rezultatele proaste din startul stagiunii au fost doar un accident sau Juve chiar e la mare distanță de marile echipe ale Europei.
În schimb, Chelsea a avut un start aproape perfect de sezon, dar serie excelentă a fost oprită în derby-ul cu City, când londonezii au pierdut cu 1-0 pe Stamford Bridge. Campioana Europei a fost adusă astfel cu picioarele pe pământ, iar aura de invincibilitate a dispărut. Un rezultat negativ la Torino ar putea declanșa începutul unei crize la campioana Europei, astfel că elevii lui Tuchel au toate motivele să dea totul în partida cu bianconerri.
Ambii antrenori au probleme serioase de lot. Allegri i-a pierdut pe Dybala și Morata la ultimul meci de campionat, astfel că variantele în zona ofensivă sunt limitate pentru antrenorul italian. tuchel a primit și el o lovitură înainte de zborul spre Torino, Kante fiind nevoit să intre în izolare după ce a dat rezultate pozitive la testul Covid. În plus, Mount, Pulisic și James nu s-au refăcut nici ei și vor lipsi în această seară.
Deși sunt 2 echipe obișnuite cu Champions League, acestea nu s-au mai întâlnit din sezonul 2012-2013. Atunci a fost 2-2 la Londra, iar Juventus s-a impus cu un 3-0 sec la Torino, rezultat care a lăsat-o în final pe Chelsea doar pe locul 3 în grupă, alături de torinezi avansând în optimi Șahtiorul lui Mircea Lucescu.

Lucescu, misiune imposibilă la Munchen! Barcelona și Man United, obligate să câștige

Antrenorul român va avea deseară o misiune aproape imposibilă, Dinamo Kiev urmând a juca în deplasare cu Bayern Munchen. Bavarezii au o serie incredibilă, de 8 victorii consecutive în toate competițiile, printre care și un 3-0 pe terenul Barcelonei, în prima etapă a grupelor UCL. Dinamo Kiev a remizat acasă cu Benfica în prima rundă și echipa lui Mircea Lucescu merge la Munchen fără a avea prea multe lucruri de pierdut, lucru care ar putea reprezenta un avantaj.
În celălalt meci al grupei, Barcelona va juca pe Da Luz cu Benfica, iar catalanii sunt obligați să scoată maxim din acest meci. Orice alt rezultat în afara unei victorii pune sub semnul întrebării calificarea în optimi, lucru de neconceput la un club precum Barcelona, indiferent de situația în care se află. Catalanii au depășit momentul de criză din La Liga odată cu victoria cu Levante de acum 3 zile, dar presiunea ar putea reapărea dacă nu vor câștiga la Lisabona.
Un alt club mare aflat în dificultate în acest start de sezon este Manchester United. "Diavolii" au pierdut cu Young Boys în primul meci și vor da piept în această seară cu Villarreal, iar victoria este impetuos necesară. Partida de pe Old Trafford va fi și un prilej de revanșă pentru United, care în urmă cu câteva luni a pierdut finala Europa League chiar în fața echipei lui Unai Emery. În cazul în care nu va câștiga acasă cu Villarreal, United va fi din nou mai aproape de Europa League decât de optimile Champions League, mai ales că apoi urmează 2 meciuri cu Atalanta, formație care a început greoi sezonul, dar acum a redevenit echipa care a băgat spaima în granzii din Serie A și din Europa în sezoanele trecute.