Villarreal merge în optimile Champions League după victoria cu Atalanta! Cum arată cele două urne valorice

Bianca Dumitru

Actualizat 09/12/2021 la 22:00 GMT+2

Villarreal este ultima echipă calificată în optimile Champions League, ibericii învingându-i în această seară, cu scorul de 2-3 pe cei de la Atalanta, în ultimul meci din grupa F, care a fost amânat din cauza ninsorii.

Villarreal's Etienne Capoue (C) celebrates scoring the 0-2 lead during the UEFA Champions League group F soccer match between Atalanta BC and Villarreal CF at the Gewiss...

Credit imagine: EFE

Villarreal a obținut în această seară calificarea în optimile Champions League, învingând-o pe Atalanta, cu scorul de 2-3, în ultimul meci din grupele competiției. Partida ar fi trebuit să aibă loc miercuri seară, însă a fost amânată din cauza ninsorii abundente de la Bergamo.
Astăzi, echipa lui Unai Emery a deschis scorul în minutul 3, prin Danjuma, iar Capoue a mărit diferența cu trei minute înainte de pauză. În repriza secundă, Danjuma a reușit dubla, în minutul 51, ducând scorul la 0-3, însă după doar 20 de minute au început emoțiile pentru oaspeți.
Malinovsky și Zapata au redus diferența în decursul a doar 9 minute, dar Atalanta nu a găsit până la final puterea de a întoarce rezultatul.
În aceste condiții, Villarreal a obținut biletele pentru primăvara Champions League, fiind pe locul 2 al grupei F, cu 10 puncte, în timp ce italienii vor evolua în 16-imile Europa League, clasându-se pe locul 3, cu 6 puncte.