Echipa Athletic Bilbao a produs surpriza sferturilor de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, reuşind să învingă pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Real Madrid, liderul din Primera Division, într-o partidă disputată joi seara.
Ancelotti a mizat din primul minut pe Vinicius Jr în ofensivă, abia revenit de la naționala Braziliei, și mulți se așteptau ca pe final sud-americanul să îi lase locul lui Hazard. Ancelotti a alimentat această ipoteză, trimițându-l devreme pe fostul star al lui Chelsea la încălzire. În cele din urmă, Hazard nu a mai intrat, spre amuzamentul lui Bale. Galezului i s-ar fi părut cât se poate de normală o astfel de schimbare și s-a amuzat de hotărârea tehnicianului italian, care nu îi are la inimă deloc pe cei doi fotbaliști plătiți regește, dar care prind foarte puține minute în tricoul blanco.
"Galezul a rămas pe bancă în disputa de pe San Mames, dar chiar și de acolo a fost protagonist. Camerele de filmat ale celor de la El Chiringuito au surprins o imagine în care poate fi văzut râzând în hohote când Eden Hazard s-a întors pe bancă după o încălzire lungă. Belgianul a făcut exerciții pe marginea terenului, dar Ancelotti a decis să în cele din urmă să nu îl mai introducă. Atunci când Hazard s-a întors la locul său și și-a salutat coechipierii, Bale a izbucnit în râs, fiind amuzat de situație", notează Marca.
Liga Campionilor UEFA
Sadio Mane, mesaj de adio? Ce a spus senegalezul după finala Champions League
ACUM 24 MINUTE

Athletic, care o eliminase pe FC Barcelona în runda precedentă, s-a impus graţie golului marcat în finalul reprizei secunde de Alex Berenguer (89), luându-şi astfel revanşa în faţa madrilenilor după eşecul suferit recent în finala Supercupei Spaniei.
Real Madrid nu a putut conta în acest joc pe golgheterul său Karim Benzema, aflat în recuperare după o leziune musculară.
Într-un alt meci din aceeaşi fază a competiţiei, Betis Sevilla a dispus cu 4-0 de Real Sociedad graţie dublei lui Juanmi (12, 57) şi a reuşitelor lui Willian Jose (83 din penalty) şi Aitor Ruibal. Bascii au înscris la rându lor prin Andan Januzaj, în minutul 39, însă golul a fost anulat după consultarea arbitrajului video.
Athletic Bilbao şi Betis Sevilla se alătură astfel echipelor Valencia CF şi Rayo Vallecano în semifinalele Cupei Spaniei, tragerea la sorţi a meciurilor fiind programată vineri la prânz.
  • Athletic Bilbao - Real Madrid 1-0
Andy Robertson critică UEFA după finala Champions League: "Organizarea a fost un dezastru"
Șeful lui Real Madrid a uitat deja de Mbappe! Ce a spus după victoria din finala Champions League