Egalul de ieri, dintre Barcelona şi Atletico Madrid, scor 0-0, a fost o veste excelentă pentru Real, care depindea doar de ea în lupta pentru titlu. Doar că albii aveau un program mai greu, azi evoluând în compania locului 4, Sevilla. În plus, infirmeria blanco e momentan plină, apărarea fiind practic decimată. Pe lângă Ramos, accidentat din nou după returul cu Chelsea din Liga Campionilor, Dani Carvajal, Lucas Vazquez, Ferland Mendy și Raphael Varane au fost toți indisponibili pentru confruntarea de duminică, împotriva Sevillei.
Şi, totuşi, se părea că Real nu a acuzat şocul eliminării din Champions League, Benzema deschizând scorul în minutul 12. VAR-ul a intervenit, însă, şi în cele din urmă reuşita francezului a fost anulată. În loc să fie 1-0, s-a făcut 0-1, Fernando marcând din pasa lui Rakitic în minutul 22.
Ancelotti, cucerit de Camavinga: "E complet. A-l avea în echipă înseamnă mult pentru Real Madrid"
IERI LA 05:50
Zidane a demonstrat mereu că e un antrenor inspirat la schimbări şi în minutul 66 a mutat: Asensio şi Gutierrez le-au luat locul lui Modric şi Marcelo. Impactul a fost instantaneu, Asensio marcând din assistul lui Kroos după mai puţin de un minut.

Final nebun în Real Madrid - Sevilla 2-2

În minutul 77, se părea că Real Madrid intră în linie dreaptă pentru câştigarea campionatului, arbitrul dictând penalty după o fază care l-a avut pe Benzema în prim plan. Doar că francezul nu a putut să se bucure pentru reuşită: VAR-ul a intervenit şi a anulat lovitura de la 11 metri. Nu pentru că nu ar fi fost penalty ci pentru că, în prealabil, centralul nu văzuse un penalty pentru Sevilla.
Ca atare, în loc ca Real să aibă ocazia să înscrie de la punctul cu var, faza a fost mutată în careul advers, de unde Rakitic nu a ratat din lovitura de la 11 metri.
"Ce ruşine!", a scris Dani Carvajal pe Instagram, după faza mai sus menţionată, considerând că formaţia sa a fost nedreptăţită.
Pe final Zizou l-a introdus şi pe Hazard şi, deşi se părea că se va termina 1-2, Kroos a punctat pentru un egal nesperat, în minutul 90+4.
Chiar şi aşa, titlul nu mai depinde de Real, albii având nevoie să învingă pe linie şi Atletico să se încurce. Real e la egalitate cu Barcelona, dar în caz că se va ajunge aşa la final de sezon formaţia blanco e avantajată, având meciurile directe favorabile.