Rangers - Dundee 4-1. Trupa lui Gerrard a făcut show! Ianis Hagi a deschis recitalul pe Ibrox

Actualizat 21/02/2021 la 19:52 GMT+2

Rangers a făcut "instrucție" cu Dundee United în campionatul Scoției. Trupa pregătită de Steven Gerrard s-a impus cu un categoric 4-1 și continuă marșul către titlul de campioană în Premiership. Ianis Hagi a fost titular la formația de pe Ibrox și a înscris primul gol al partidei.

Ianis Hagi

Credit imagine: Twitter

Rangers s-a impus categoric împotriva lui Dundee United, scor 4-1, în etapa a 33-a din campionatul Scoției. Ianis Hagi a fost trimis titular de Steven Gerrard și a profitat din plin de șansa primită.
Mijlocașul român a deschis scorul pe Ibrox în minutul 35. Hagi Jr. a deviat șutul lui Joe Aribo pe lângă goalkeeper-ul lui Dundee, din câțiva metri de poartă.
Din acel moment, trupa lui Gerrard s-a dezlănțuit. Ryan Kent a dublat avantajul liderului din Scoția, cu un șut din voleu, de la marginea careului.
Spectacolul de pe Ibrox a continuat imediat după pauză. În minutul 49, Joe Aribo și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după un assist expediat de Morelos. Morelos a trecut apoi la finalizare, în minutul 64. Cu un minut înainte de golul 4 al lui Rangers, Ianis a fost înlocuit de Arfield.
Gazdele puteau să facă 5-0 pe tabelă, dar Barisic a ratat lovitura de la 11 metri din minutul 68. Dundee a reușit golul de onoare în minutul 87, prin McNulty. De notat că este abia al 2-lea gol primit de Rangers pe teren propriu, în actualul sezon din Scoția.
În urma victoriei din această seară, Rangers a acumulat 82 de puncte. Trupa lui Gerrard are un avans de 18 puncte față de Celtic, după 30 de meciuri disputate, și nu mai poate pierde titlul de campioană.

Rangers - Dundee 4-1. Ianis Hagi a deschis recitalul pe Ibrox

FLUIER FINAL! Rangers câștigă categoric duelul cu Dundee United, scor 4-1, și continuă marșul către titlul de campioană a Scoției.
Min 87. GOOOOOL Dundee United! Oaspeții marchează golul de onoare pe Ibrox, prin McNulty. De notat că este abia al 2-lea gol primit de Rangers pe teren propriu, în actualul sezon din Scoția.
Min 68. Rangers a primit penalty, dar Barisic nu l-a putut învinge pe goalkeeper-ul lui Dundee.
Min 64. GOOOOOOL Rangers! Trupa lui Gerrard, de neoprit! Morelos face 4-0 pe tabelă.
Min 63. Ianis Hagi a fost înlocuit de Arfield.
Min 49. GOOOOOOL Rangers! Joe Aribo își trece și el numele pe lista marcatorilor, după un assist expediat de Morelos.
PAUZĂ. Rangers conduce cu 2-0 în meciul cu Dundee, după primele 45 de minute.
Min 38. GOOOOOOL Rangers! Trupa lui Gerrard continuă recitalul pe Ibrox. Kent a dublat avantajul liderului din Scoția, cu un șut din voleu, de la marginea careului.
Min 35. GOOOOOOOOL Rangers! Ianis Hagi a deschis scorul pe Ibrox! Mijlocașul român a deviat șutul lui Joe Aribo pe lângă goalkeeper-ul lui Dundee, din câțiva metri de poartă.
UPDATE // Min 1. A început meciul de pe Ibrox!
Rangers continuă marșul către primul titlu de campioană a Scoției după o așteptare de 10 ani. Formația lui Steven Gerrard primește astăzi vizita lui Dundee United, în runda cu numărul 33, iar meciul poate fi urmărit în format livetext pe eurosport.ro.
Ianis Hagi a fost trimis titular de managerul lui Rangers în partida de pe Ibrox.

Ianis Hagi, titular în Rangers - Dundee United, în campionatul Scoției

Echipele de start:
  • Rangers: McGreagor - Blogun, Goldson, Helander, Barisic - Davis, Aribo, Jack - Hagi, Kent - Morelos
  • Dundee United: Siegrist - Appere, Butcher, Clark, Edwards, Fuchs, Harkes, Reynolds, Robson, Shankland, Smith
Rangers se află într-o formă excelentă. Joi seară, trupa din Glasgow a câștigat dramatic meciul cu Antwerp, scor 4-3, în turul "16-imilor" Europa League.
În această după-amiază, liderul din Scoția va juca pe Ibrox cu Dundee United, echipă care se luptă pentru un loc de playoff.
Evident, Rangers pornește ca favorită. Trupa lui Gerrard a obținut 14 victorii din tot atâtea posibile pe teren propriu, în sezonul actual din Scoția. Mai mult, formația pentru care evoluază Ianis Hagi a marcat 40 de goluri pe Ibrox, primind în schimb unul singur.