Maxim, debut de excepție la Gaziantep! Mijlocașul român a reușit "dubla" într-o singură repriză

Actualizat 02/02/2020 la 17:31 GMT+2

Alexandru Maxim a debutat excelent la Gaziantep, noua sa echipă, unde antrenor este Marius Șumudică. Internaționalul român a înscris de două ori în prima repriză a meciului de pe teren propriu, împotriva liderului Sivasspor, câștigat cu 5-1.

maxim a

Maxim a deschis scorul după numai 4 minute pentru Gaziantep, cu un șut din drop la colțul lung, la care portarul oaspeților n-a putut să intervină. În minutul 39, mijlocașul român a ieșit din nou la rampă, când a creat faza din care Demir, colegul său, a înscris golul secund pentru trupa lui Șumudică.
Cu un minut înainte de pauză, Maxim și-a trecut în cont al doilea gol pentru Gaziantep, cu un șut de efect, expediat în vinclul porții.
Alexandru Maxim a fost înlocuit în minutul 81 de Marius Șumudică. S-a încheiat 5-1, după ce Diarra și Ozer și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor lui Gaziantep. Pentru oaspeți a înscris Arslan.
Alexandru Maxim a semnat cu Gaziantep până în vară, după ce oficialii turci au finalizat împrumutul său de la Mainz.

Maxim a jucat 7 ani în Germania

În ultimii 7 ani, Maxim a evoluat doar în Germania. În 2013, a fost transferat de la Pandurii la VFB Stuttgart, unde a evoluat timp de 4 sezoane și jumătate, acumulând 131 de meciuri, 17 goluri și 35 de pase decisive, atât în prima, cât și în liga a doua germană.
În 2017, jucătorul de 29 de ani a fost transferat de Mainz, o altă echipă din Bundesliga, pentru o sumă de aproximativ 3 milioane de euro. Acolo, internaționalul român a bifat 56 de partide, reușind 5 goluri și 5 pase decisive.
Maxim a strâns 39 de selecții și 5 goluri în tricoul echipei naționale.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.