Messi și Suarez au marcat pentru din nou pentru aceeași echipă! Festival de goluri în Al Hilal – Inter Miami

Dani Morar

Actualizat 29/01/2024 la 22:41 GMT+2

Leo Messi și Luis Suarez au marcat din nou pentru aceeași echipă, după 4 ani. Inter Miami a pierdut totuși amicalul cu Al Hilal, scor 4-3, după un festival ofensiv de zile mari. Partida s-a jucat pe Kingdom Arena din Riyadh.

Leo Messi și Luis Suarez. Inter Miami.

Leo Messi și Luis Suarez au fost titulari în partida amicală pe care Inter Miami a disputat-o în compania celor de la Al Hilal. Neyamr nu s-a putut întâlni cu foștii colegi de la Barcelona, fiind accidentat grav la gleznă.
Mitrovic a deschis scorul pentru saudiți, după o combinație de 3 pase letale. Fostul atacant din Premier League a finalizayt cu un șut bun la colțul lung.
Al Hilal și-a dublat imediat diferența prin Abdullah Al Hamdan. În minutul 34 a venit și primul gol al lui Luis Suarez pentru noua sa echipă. Uruguayanul a profitat de o minge repsină greșit de portarul advers și a înscris cu poarta goală.
Chiar înainte de pauză, Michael Delgado a dus scorul la 3-1 cu un șut din careu și a sărbătorit cu stil în fața lui Messi. Brazilianul s-a bucurat în stilul lui Crisiano Ronaldo și a executat un SIUU în fața suporterilor.
În minutul 54, Inter Miami a revenit în joc. Americanii au primit un penalty, iar Leo Messi a executat perfect și a trimis în partea dreaptă, portarul sărind în colțul opus.

Argentinianul a îndeplinit și rolul de pasator un minut mai târziu și i-a oferit un assist superb lui David Ruiz, care a marcat cu un șut la colțul scurt pentru 3-3.
Luis Suarez a fost înlocuit în minutul 76, iar Messi a părăsit și el terenul în minutul 88. La faza imediat următoare, Al Hilal a obținut victoria, grație golului marcat de Malcom, și el fost jucător la Barcelona.
Al Hilal – Inter Miami s-a încheiat 4-3, iar pentru Messi și compania urmează amicalul cu Al Nassr și Cristiano Ronaldo, pe 1 februarie, de la ora 20:00.