Manchester City - Southampton 2-1 | Guardiola: "Nu aveam pe unde să atacăm!"

Publicat 02/11/2019 la 20:00 GMT+2

Manchester City a avut parte de un meci complicat pe teren propriu, în compania lui Southampton.

City

Oaspeții au deschis scorul pe Etihad Stadium după numai 13 minute, când Ward-Prowse a profitat de greșeala lui Ederson. Aguero a restabilit egalitatea cu douăzeci de minute înainte de final, grație pasei ideale trimise de Kyle Walker. Walker a mai ieșit o dată la rampă în minutul 86, când a marcat golul victoriei. A fost prima reușită a englezului în acest sezon și a doua de când se află la Manchester City.
După victoria din această seară, echipa lui Pep Guardiola a rămas la șase puncte în spatele liderului Liverpool, cu care se va întâlni în etapa următoare (10 noiembrie, ora 18:30).
City

Guardiola: "Ne-a fost aproape imposibil să atacăm!"

La finalul partidei de pe Etihad Stadium, Pep Guardiola a lăudat jocul compact al celor de la Southampton, care s-au apărat eroic împotriva campioanei en-titre din Premier League:
Southampton s-a apărat cu toată echipa și ne-a fost aproape imposibil să găsim spații de atac. Pur și simplu nu ne lăsau să intrăm în careu. Dar am avut răbdare și am fost constanți în joc, iar acest lucru s-a văzut pe final când am revenit pe tabelă.
La fel ca în întâlnirea din urmă cu două sezoane, cei de la Southampton au înscris după ce au tras un singur șut pe poartă. Ritmul nostru ridicat și tactica agresivă au făcut diferența. A fost un meci extrem de complicat, iar pentru asta trebuie să îi felicit pe cei de la Southampton.

• Watford - Chelsea (azi, ora 19:30)
  • Crystal Palace - Leicester (mâine, ora 16:00)
  • Everton - Tottenham (mâine, ora 18:30)