Mourinho și-a luat revanșa în fața lui Manchester United, echipa care l-a demis la finalul anului 2018, după o serie de rezultate slabe. Cu Harry Kane și Heung-min Son în formă maximă, Tottenham a predat o adevărată lecție de fotbal pe terenul lui United, care va intra în istoria Premier League.
Deși rezultatul final a fost dezastruos, seara nu începuse deloc rău pentru United. La numai 30 de secunde de la fluierul de start, Martial a căzut în careu după un fault comis de Sanchez, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Bruno Fernandes a transformat impecabil, așa cum i-a obișnuit deja pe fanii lui United.
Doar 2 minute a durat bucuria jucătorilor lui Solskjaer. Defensiva "diavolilor" a avut din nou dificultăți, în prim-plan cu Harry Maguire. Căpitanul lui United a respins slab cu capul, către propriul careu, iar Lamela a interceptat. Mingea a ricoșat la Ndombele, care a finalizat cu un șut la colțul lung.
Carragher nu crede în Ronaldo la United: "Creează tot atâtea probleme câte rezolvă"
ACUM 12 MINUTE
Debutul de foc a continuat, iar Son a adus-o în avantaj pe Spurs în minutul 7. Kane a surprins apărarea lui United cu o pasă rapidă, dintr-o lovitură liberă de la centrul terenului. Englezul l-a găsit excelent pe Son, care a sprintat până în careul lui De Gea și l-a învins cu un șut elegant în plasa laterală.

Debut incendiar în derby-ul Manchester United - Tottenham! 3 goluri în primele 7 minute

Manchester United - Tottenham 1-6 | Martial, eliminat după o fază controversată

"Coșmarul" lui Manchester United a început să prindă contur în minutul 28, când centralul Taylor l-a eliminat pe Martial pentru o palmă ușoară pe care i-a dat-o lui Lamela. Totuși, pe reluări se poate observa cum Lamela este cel care pornește conflictul, cu un gest similar. În cele din urmă, arbitrul a decis să-i ofere cartonașul roșu numai atacantului lui United.
În inferioritate numerică și cu moralul la pământ, jucătorii lui Solskjaer au mai încasat un gol, la faza imediat următoare. Bailey i-a pasat lui Matic în propriul careu, iar jucătorii lui Tottenham au făcut un pressing incredibil și au recuperat mingea. De această dată, Son l-a servit pe Kane, iar englezul a finalizat cu un șut ca la manual, din interiorul careului.
Son și-a trecut în cont "dubla" în minutul 37, când a primit o pasă în careu, printre picioarele lui Maguire, din partea lui Aurier. Fundașii lui United au lăsat un gol uriaș în propriul careu, iar elevii lui Mourinho au profitat din plin.

United, la pământ în derby-ul cu Tottenham! "Diavolii" n-au mai pățit vreodată în istorie așa ceva

Manchester United - Tottenham 1-6

|

Reacția neprețuită a lui Mourinho, după golul 6 marcat de echipa sa

Tottenham nu s-a oprit din înscris goluri nici după pauză. Aurier a trecut la finalizare în minutul 51, după un joc de pase extraordinar al londonezilor.

Aurier duce scorul la 5-1 pentru Tottenham în derby-ul cu Manchester United, de pe Old Trafford

Kane a stabilit scorul final în minutul 79, din penalty, după un fault comis în propriul careu de Pogba asupra lui Ben Davies. Jose Mourinho n-a ezitat să-și exprime satisfacția uriașă și a schițat un zâmbet minunat imediat după golul cu numărul 6 marcat de echipa sa în poarta lui United.

Reacția neprețuită a lui Mourinho, după ce Tottenham a înscris golul 6 în derby-ul cu United

Manchester United - Tottenham 1-6 | Recordurile negative înregistrate de "diavoli"

Foarte multe recorduri și borne au fost atinse în această seară, la finalul unui meci incredibil. În primul rând, trebuie notat faptul că Mourinho a egalat un record care cu siguranță îi va oferi și mai multe motive să zâmbească.
Un singur manager a reușit să câștige împotriva fostului său club la o diferență atât de mare - 5 goluri - în istoria Premier League, până astăzi. Se întâmpla în 2013, când Liverpool, cu Brendan Rodgers pe banca tehnică, o învingea cu 5-0 pe Swansea.
Este pentru a 3-a oară când United încasează 6 goluri într-un meci din Premier League. Contraperformanța respectivă s-a mai repetat împotriva lui Southampton (1996) și contra lui Manchester City (2011).
În această seară, Manchester United a încasat, în premieră, 4 goluri în prima repriză a unei partide din Premier League.
După 7 etape scurse din noul sezon din Premier League, Tottenham ocupă locul 5, cu 7 puncte acumulate. De cealaltă parte, Manchester United ocupă abia poziția a 16-a, cu numai 3 puncte adunate în cele 3 meciuri disputate.
Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.
Zinedine Zidane, marea șansă a lui Solskjaer
ACUM 3 ORE
Haos de nedescris la Newcastle! Dwight Gayle a sărit să îl bată pe secundul lui Bruce