Premier League | Brighton - Arsenal 2-1. "Pescărușii" s-au impus la ultima fază a meciului

Actualizat 20/06/2020 la 19:47 GMT+3

Premier League | Brighton - Arsenal 2-1. "Pescărușii" s-au impus în fața formației de pe Emirates la ultima fază a duelului, prin golul lui Maupay.

Premier League | Brighton - Arsenal 2-1

Afectată serios de accidentările din meciul cu Manchester City, Arsenal s-a chinuit teribil pe terenul celor de la Brighton. "Tunarii" și-au creat foarte puține ocazii, reușind să trimită un singur șut pe spațiul porții în primele 45 de minute. După o primă repriză modestă, cele două echipe au ieșit mai montate de la vestiare și au propus un joc mult mai ofensiv.
Nicolas Pepe a deschis scorul în minutul 68 cu un șut splendid, expediat în vinclul porții lui Brighton.

Premier League: Brighton - Arsenal. Nicolas Pepe a reușit un gol superb

Replica gazdelor a venit imediat: Dunk a restabilit egalitatea după 7 minute, cu o reluare din fața porții lui Emiliano Martinez, goalkeeper-ul care l-a înlocuit pe Leno, accidentat în prima repriză.

Premier League: Brighton - Arsenal. Lewis Dunk a restabilit egalitatea

Meciul părea că se îndreaptă către o remiză, la fel ca în primul meci de astăzi, dintre Watford și Leicester, însă Maupay a avut alte planuri. Atacantul lui Brighton a reușit un lob minunat peste goalkeeper-ul trupei lui Mikel Arteta și le-a adus "pescărușilor" cele 3 puncte.

Premier League | Brighton - Arsenal 2-1. Maupay a reușit golul victoriei pentru "pescăruși"

Premier League: Brighton - Arsenal 2-1. Nervii "tunarilor" au cedat la finalul meciului

La final, nervii "tunarilor" au cedat, iar jucătorii celor două echipe au început să se împingă la centrul terenului. Spiritele s-au calmat rapid, fără ca arbitrul central să fie nevoit să apeleze la cartonașe roșii.

Nervi la maximum la finalul partidei Brighton - Arsenal 2-1

În urma rezultatului din această după-amiază, Brighton s-a apropiat la 3 puncte de locul 14, ocupat de Newcastle. De cealaltă parte, Arsenal a bifat a doua înfrângere consecutivă și a rămas pe poziția a 9-a, la 6 puncte de locurile care asigură accesul în cupele europene.