• Mari Villar
    16'
Înaintea meciului

Arsenal - Chelsea

Barclays Premier League - Eurosport îți oferă live scorul meciului de baschet dintre Fotbal și Arsenal. Partida începe la 19:30 pe 5 octombrie 2021. Acoperirea noastră live îți permite să prinzi toate momentele cheie pe măsură ce se întâmplă.
Cine va ieși triumfător în duelul antrenorilor Mikel Arteta și Thomas Tuchel? Află răspunsul când începe transmiunea live pe Eurosport.ro

Votează și spune-ne cine va câștiga între Arsenal și Chelsea. Vezi câteva știri dedicate acestora înainte de meci. Bucură-te de câteva articole dedicate celor două echipe de Fotbal.
Vizitează profilurile noastre detaliate pentru Arsenal și Chelsea. Obține ultimele informații despre Fotbal: programe, rezultate și clasamente.

30
Highlights

Șterge

VICTORIE pentru Arsenal în derby-ul londonez cu Chelsea! Trupa lui Arteta s-a dezlănțuit pe Emirates și a întrerupt seria de 7 meciuri fără succes în Premier League.

Grație rezultatului din această seară, "tunarii" au urcat pe locul 14 în Premier League, la 6 puncte deasupra zonei retrogradării. De cealaltă parte, Chelsea a ratat șansa să urce pe locul 2 în Anglia.

Der FC Arsenal bejubelt den Sieg im Londoner Derby gegen den FC Chelsea
90+1

Apără Leno! Portarul lui Arsenal intervine la execuția modestă a lui Jorginho.

Bernd Leno kehrt wohl früher zurück als gedacht
90'

Penalty pentru Chelsea! Pablo Mari a faultat în careu, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri.

85'
Chelsea

GOOOOOOL Chelsea! Tammy Abraham reduce din diferență, cu o reluare din fața porții. Hudson-Odoi a centrat de pe partea dreaptă, iar tânărul atacant al trupei lui Lampard a trimis cu pieptul, pe lângă Leno.

Video - Abraham a redus din diferență în derby-ul Arsenal - Chelsea

01:40
84'
Arsenal

Arsenal, aproape de 4-0! Elneny trimite un șut violent în bara transversală, din interiorul careului.

75'
Chelsea

Thiago Silva, aproape de gol! Fundașul lui Chelsea a reluat cu capul din careu, dar peste poarta lui Leno.

56'
Arsenal

GOOOOOOOOL Arsenal! Trupa lui Arteta s-a dezlănțuit în fața lui Chelsea! Saka a marcat un gol fantastic, de la marginea careului. Puștiul "tunarilor" a trimis cu mult efect, la colțul lung, exact în vinclul porții.

Video - Saka, golul carierei în Arsenal - Chelsea. Șut din altă galaxie expediat de puștiul "tunarilor"

01:05

Ultima oară când Arsenal reușea să înscrie în poarta lui Chelsea direct din lovitură liberă se întâmpla în 2004.

INFO: De notat că Chelsea n-a trimis vreun șut pe spațiul porții în prima repriză.

46'
Chelsea

Lampard a efectuat două schimbări la pauză. Au intrat Jorginho și Hudson-Odoi în locul lui Kovacic și Werner.

46'

A început repriza a doua de pe Emirates!

Pauză pe Emirates! Primă repriză excelentă reușită de Arsenal.

44'
Arsenal

GOOOOOL Arsenal! Granit Xhaka marchează un gol fantastic din lovitură liberă. Mijlocașul "tunarilor" a trimis puternic, peste zid, direct în vinclul porții lui Mendy.

Este primul gol marcat de Arsenal din lovitură liberă, în Premier League, începând din septembrie 2019. Aubameyang era ultimul "tunar" care reușea acest lucru.

Video - Xhaka, gol de generic înscris din lovitură liberă, în derby-ul Arsenal - Chelsea

01:02
34'
Arsenal

GOOOOOOL Arsenal! Alexandre Lacazette transformă penalty-ul cu foarte mare siguranță, iar trupa lui Mikel Arteta preia conducerea pe tabelă.

Video - Lacazette a deschis scorul în derby-ul londonez Arsenal - Chelsea, din penalty

02:26
33'
Arsenal

Penalty pentru Arsenal! Reece James l-a faultat în careu pe Tierney, iar arbitrul central a dictat lovitură de la 11 metri!

Hector Bellerin poartă banderola de căpitan la Arsenal în această seară. Fundașul spaniol i-a întrecut pe Gilberto Silva și Tomas Rosicky la numărul de meciuri jucate în Premier League în tricoul formației londoneze (171). Bellerin se află pe locul 25 în clasamentul jucătorilor cu cele mai multe apariții pentru "tunari".

Hector Bellerin
26'
Arsenal

Ocazie mare pentru Arsenal! Bellerin a intrat periculos în careu și i-a pasat în fața porții lui Smith Rowe, însă puștiul din atacul "tunarilor" n-a ajuns la minge. Martinelli a recuperat repede și a încheiat faza cu un șut pe lângă poartă.

13'
Chelsea

Chelsea oferă replica foarte repede! Mason Mount a trimit din lovitură liberă peste zid, dar mingea a trecut razant pe lângă vinclu.

6'
Arsenal

Arsenal, la prima ocazie a meciului! Lacazette a reluat cu capul spre poarta lui Mendy, dar mingea s-a oprit într-un adversar.