Chelsea, al doilea eșec în acest sezon de Premier League! Londonezii, învinși de Southampton

Publicat 31/08/2022 la 00:19 GMT+3

Deși a condus pe terenul celor de la Southampton, Chelsea n-a arătat deloc bine și a pierdut în fața "sfinților" cu scorul de 2-1, în cea de-a cincea etapă de Premier League.

Thomas Tuchel pensif après la lourde défaite de Chelsea à Leeds (3-0) lors de la 3e journée de Premier League

Articol scris de Tibi Munteanu
Chelsea pare incapabilă să lege două victorii în campionatul Angliei, iar jocul băieților lui Thomas Tuchel nu este nici pe departe cel din sezoanele precedente cu tehnicianul german la cârma echipei.

Înfrângerea care o coboară pe Chelsea pe locul 8

Proaspăt transferat de la campioana Manchester City, Raheem Sterling a marcat al patrulea gol al său pentru Chelsea, deschizând scorul pe St. Mary's Stadium, însă până la pauză, băieții lui Hasenhuttl au revenit și au întors rezultatul în favoarea lor, prin tânărul belgian Romeo Lavia, în minutul 28, și atacantul Adam Armstrong, în prelungirile primei reprize.
Acesta a fost și rezultatul final, iar Southampton i-a egalat în clasament pe "albaștri", ambele echipe având câte 7 puncte după 5 etape. Chelsea a picat pe locul 8, având un golaveraj inferior adversarei sale de astăzi.
Parcursul londonezilor în acest start de sezon:
  • Everton 0-1 Chelsea
  • Chelsea 2-2 Tottenham
  • Leeds 3-0 Chelsea
  • Chelsea 2-1 Leicester
  • Southampton 2-1 Chelsea

Fosta câștigătoare a UEFA Champions League s-a despărțit în această vară de nu mai puțin de 14 jucători, printre care principalii fundași centrali și atacanți, Andreas Christensen, Antonio Rudiger, Romelu Lukaku și Timo Werner, iar la capitolul sosiri sunt 7 nume noi, dintre care doi sunt fotbaliști promovați de la echipa de tineret.