Desfășurare rară de scor! Ce PALM(er)Ă! United conducea 3-2 în minutul 90+9, dar Chelsea a câștigat incredibil

Maria Olteanu

Publicat 05/04/2024 la 00:35 GMT+3

Chelsea s-a impus dramatic, cu 4-3, pe teren propriu, în meciul cu Manchester United, după o partidă nebună, cu răsturnări fabuloase de scor. Chelsea a condus 2-0, United a revenit și a fost aproape de succes, dar după 3-2 în minutul 90+9 a pierdut meciul cu 3-4.

Cole Palmer of Chelsea celebrates scoring a goal from the penalty with Malo Gusto during the Premier League match between Chelsea FC and Manchester United.

Chelsea și Manchester United au încheiat etapa interediară din Premier League, runda cu numărul 31, în care favoritele la titlu, Liverpool, Arsenal și City, au obținut victorii pe linie.
Jocul a fost absolut nebun, cu un final interzis cardiacilor și răsturnări incredibile de scor.
Meciul de pe Stamford Bridge s-a desfășurat pe o ploaie torențială, iar gazdele au fost cele care au deschis scorul, după doar 4 minute de joc.
Gallagher, cu un șut din interiorul careului, l-a învins pe Onana, pentru 1-0 în favoarea amfitrionilor.
În 15 minute, Chelsea s-a desprins la 2-0, Palmer majorând ecartul de la punctul cu var, după un fault comis de Antony.
De la 2-0 pentru Chelsea, United a reușit remontada, a redus deficitul, a egalat și mai apoi a condus, dar a pierdut toate punctele în prelungiri, pe un final dramatic de meci.

Chelsea, succes incredibil cu United, după ce era condusă în minutul 90+9

În minutul 34, Garnacho a făcut 2-1, iar înainte de intrarea la vestiare Bruno Fernandes a restabilit egalitatea cu un gol superb, stabilind scorul pauzei, 2-2.
Garnacho a semnat dubla și a întors soarta partidei în minutul 67, ducând-o pe United în avantaj, 3-2.
Finalul de meci a fost dramatic, după ce gazdele au reușit să egaleze și mai apoi să revină la conducerea meciului, pentru un succes epic, 4-2, după ce în minutul 90+9, United avea 3-2.
Palmer, din penalty, a egalat situația la 3 în minutul 90+10, ca mai apoi, la faza următoare, același Palmer să facă hat-trick și să creeze nebunie, pentru un succes la care poate nimeni nu s-ar mai așteptat că va veni.
Acest este primul succes al lui Chelsea în fața lui Manchester United în Premier League pentru prima dată din noiembrie 2017.